Atkritumu šķirošanas iespējas

Vai esi domājis par to, ka kādreiz cilvēks dzīvoja, neradot atkritumus? Viss, kas tika lietots, tika izmantots līdz pēdējam un nevajadzīgais pārstrādāts vai kļuva par mēslojumu atkal kā jauna radīšanai. Nebeidzams process… Tomēr dažu desmitu gadu gaitā esam tā pieraduši pie atkritumu ražošanas, ka pat neiedomājamies par to, kur nonāk mūsu atkritumos izmestās lietas un kas ar tām notiek, kad tās ir prom. “No acīm prom – no sirds ārā”, šo teicienu varam attiecināt ne tikai uz mīlestību, bet arī uz atkritumiem! Piekrīti?

Šobrīd, kad atkritumu kalni aug augumā ar katru dienu, cilvēku domāšana sāk mainīties un sākam saprast, ka šādi vairs nav labi un vajadzētu kaut kā šo situāciju risināt. Atbildīgākie jau ķeras pie reālas rīcības – atkritumu šķirošanas un/vai Zero Waste dzīvesveida. Diemžēl, šobrīd ar šo mazo daļiņu cilvēku ir par maz, lai notiktu uzlabojumi un atkritumu kalni samazinātos. Tāpēc mēs vēlamies pastāstīt par reālām iespējām jau šobrīd šķirojot atkritumus, par vietām, kur šos atkritumus var nodot un ceram, ka pēc raksta izlasīšanas sekos arī atbildīga rīcība – ja vēl neesi sācis šķirot atkritumus, tad sāksi, ja jau šķiro, tad, iespējams, atradīsi vēl kādu lietu, ko šķirot. Kvalitatīva atkritumu šķirošana ir vienkārša un atbildīga rīcība, ko var piekopt ik viens un ik dienas!

Pats galvenais, kas jāsaprot šķirojot atkritumus, ir tas, ka ir lietas, ko var pārstrādāt un tādas, ko nevar. Tev ir jāatlasa tās lietas, ko var pārstrādāt un tās jāizmet piemērotā šķirošanas konteinerā.

Atceries – atkritumi, kas nonāk sadzīves atkritumu konteinerā, tiek noglabāti atkritumu poligonā un netiek pārstrādāti, tie vai nu satrūd un pārvēršas mēslojumā vai kaitīgajās vielās, vai glabājas izgāztuvēs mūžam.

Šobrīd tu vari šķirot:

  • Plastmasas atkritumus - pārsvarā tās ir tukšas PET pudeles, trauciņi, kastītes, plēves LDPE un maisiņi, HDPE plastmasas iepakojums.

- Izskalo un atbrīvo no piemaisījumiem, piemēram, no pārtikas paliekām

- Ja iespējams, saplacini

atkritumu šķirošana

 

  • Stikla iepakojumu - visa veida stikla burkas, burciņas, pudeles.

- Izskalo un atbrīvo no piemaisījumiem, piemēram, no pārtikas paliekām

 

  • Papīra un kartona atkritumi - visi papīra iepakojumi, kartona izstrādājumi, avīzes, žurnāli, grāmatas, pierakstu papīrs, olu bretes u.c. papīra/kartona izstrādājumi - kastes, kastītes utt.

- Atbrīvo no piemaisījumiem
- Iespēju robežās, saplacini

 

  • Metāla atkritumi - visa veida metāla izstrādājumi, kā arī metāla iepakojums, piemēram, skārdenes vai konservu kārbas.

- Atbrīvo no piemaisījumiem, piemēram, no pārtikas paliekām.

- Iespēju robežās, saplacini.

 

 

  •  Izlietotās baterijas un akumulatori - visa veida baterijas un akumulatori no dažādām elektroiekārtām.

- Vāc atsevišķi no citiem atkritumiem, sargājot no mitruma iedarbības.

Kur nodot: jebkurā specializētajā bateriju vākšanas konteinerā, kas izvietoti bateriju tirdzniecības vietās - veikalos, kā arī izglītības iestādēs, valsts iestādēs un specializētajos EKO laukumos.

 

  • Nolietotas elektroiekārtas - jebkādas (lielas vai mazas) elektriskās un elektroniskās iekārtas, kas ir darbināmas ar strāvas avotu.

- Pirms nodošanas pārstrādei nedrīkst pašrocīgi izjaukt.

- Ja iekšā atrodas baterijas, tās izņem un jānodod pārstrādei atsevišķi.

Kur nodot: jebkurā EKO laukumā. Vai izmantot izdevību sazināties ar nolietotu elektroiekārtu savākšanas uzņēmumiem, kas bez maksas izvedīs nolietotu elektroiekārtu no dzīvesvietas.

  • Videi kaitīgi atkritumi - nolietotas tehniskās eļļas, eļļas filtri, nolietotas auto riepas

Kā vākt: vāc specializētos konteineros, ko nodrošina videi kaitīgu preču apsaimniekotajās uz līguma pamata. Riepas vāc bez kādiem speciāliem noteikumiem.

Kur nodot: speciāli ierīkotā EKO laukumā vai videi kaitīgu preču pieņemšanas vietās. No privātpersonām bez maksas tiek pieņemtas līdz 4 auto riepām gada laikā. Ja vēlas nodot vairāk nekā 4 riepas, tad tas ir maksas pakalpojums.

  • Medicīnas atkritumi - visa veida medikamenti, kam beidzies derīguma termiņš.

Pudelītēm jābūt cieši noslēgtām un visām asajām daļām droši nosegtām, lai nesavainotu cilvēkus.

Nedrīkst noskalot medikamentus kanalizācijas sistēmā, kā arī atdāvināt neizmantotos medikamentus citām personām.

Kur nodot: jebkurā bīstamo atkritumu pieņemšanas punktā vai tuvējā aptiekā.

atkritumu šķirošana

  • Bioloģiski noārdāmie atkritumi - jebkuri dabīgas izcelsmes atkritumi

Kur nodot: Brūnajos atkritumu konteineros, atkritumu šķirošanas laukumos vai kompostē piemājas dārzā, izveidojot komposta kaudzi vai komposta kasti

 

  • Tekstilatkritumi

Kur nodot: speciālajos konteineros tekstilizstrādājumiem, ziedojiet labdarībai un labdarības kastēs pie tirdzniecības centriem, Sarkanajam Krustam vai bērnu namiem, pansionātiem. Vecās sedziņas un nonēsāts apģērbs noderēs dzīvnieku patversmēm.

 

  • Izdegušas spuldzes - visas izdegušās spuldzes, kas satur dzīvsudrabu un kaitīgās gāzes, piemēram, energoefektīvās un dienasgaismas spuldzes.

Sadzīves atkritumos var izmest: kvēlspuldzes, halogēnspuldzes un LED spuldzes, jo nesatur bīstamās vielas un gāzes.

Kur nodot: videi kaitīgo atkritumu pieņemšanas punktos, speciālajās savākšanas kastēs, kas izvietotas lielākās spuldžu tirdzniecības vietās, piemēram, Zaļā josta kastes pie veikaliem "Depo".

  • Lielgabarīta atkritumi un celtniecības atkritumi - vecās salūzušās mīkstās un korpusa mēbeles, jebkādi remontdarbu atkritumi.

Kur nodot:  jāsazinās ar atkritumu apsaimniekotāju, ar lūgumu nodrošināt Jums speciālu savākšanas konteineru šiem atkritumiem. Tas ir maksas pakalpojums.

 

Tuvākajā nākotnē plānots:

Ieviest depozītsistēmu. 2022. gada 1. februārī Latvijā uzsāks darboties depozīta sistēma dzērienu iepakojumam.

Depozīta sistēmā varēs nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) dzēriena iepakojuma:

  • stikla pudeles ar tilpumu no 0,1 līdz 3 litriem (neieskaitot);
  • stikla pudeles citiem fermentētiem produktiem ar alkohola saturu līdz 6 % no 0,1 līdz 0,75 litriem (neieskaitot);
  • plastmasas (PET materiālu grupa) pudeles ar tilpumu no 0,1 līdz 3 litriem (neieskaitot);
  • plastmasas pudeles alum un citiem fermentētiem produktiem ar alkohola saturu līdz 6 % no 0,1 līdz 0,5 vai 1 litram un skārdenes ar tilpumu no 0,2 līdz 1 litram.

 

Paplašināt tekstila nodošanas punktus – jau šobrīd Latvijā ir uzstādīti vairāki tekstila nodošanas punkti, bet līdz 2025.gada 1.janvārim ES dalībvalstīm jāizveido dalītās vākšanas sistēmas tekstilmateriāliem.

Paplašināt bioloģisko atkritumu savākšanu – šobrīd bioloģisko atkritumu konteineri ir izvietoti vairākās vietās Rīgā, bioloģiskos atkritumus iespējams nodot arī dalīto atkritumu punktos visā Latvijā. Latvijā no 2024. gada būs obligāti jāsāk šķirot bioloģiski noārdāmie atkritumi.

 

Atkritumu šķirošanas punktus meklē šeit:

http://www.zalais.lv/lv/kur-izmest/

https://www.atkritumi.lv/lv/

 

 

Rakstā sagatavošanā izmantotā informācija:

http://www.zalajosta.lv/lv/ka-pareizi-skirot-atkritumus

https://www.vvd.gov.lv/lv/depozita-sistema

https://www.jumis.lv/lv/pakalpojumi/atkritumu-skirosana-1/tekstila-skirosana/

https://lvportals.lv/norises/321696-kur-liksim-olu-caumalas-un-kartupelu-mizas-2020

[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox"]