Biežāk uzdotie jautājumi par BioAgri kompostējamo plēvi augsnes segšanai

BioAgri kompostējamā plēveompostējamā plēve augsnes segšanai ir bioloģiski noārdāma plēve un tā ir ideāli piemērota izmantošanai lauksaimniecībā, ainavu veidošanā dārzos un publiskajos apstādījumos. Šis ir jaunums Latvijas tirgū, un tamdēļ par šo plēvi pamatoti rodas daudz un dažādi jautājumi. Šajā rakstā esam apkopojuši biežāk saņemtos jautājumus.

No kāda materiāla ražota kompostējamā plēve augsnes segšanai?

Kompostējamā plēve BioAgri augsnes segšanai ir izgatavota no izejmateriāla, kas iegūts, savienojot kukurūzas cieti ar bioloģiski noārdāmiem poliesteriem, tādiem kā augu ciete, celuloze, augu eļļas un to kombinācijas.

Ar ko šī plēve atšķiras no plēves, no kuras tika savā laikā darināti iepirkuma maisi, kuri daļēji sadalās un piesārņo augsni ar mikroplastmasu?

Maisiņi, kas tika definēti kā bioloģiski noārdāmi, patiesībā tika ražoti no OXO plastmasas. Tās pamatā ir apmēram 70% parastās plastmasas un tas nav kompostējams materiāls. Oxo-noārdāmo plastmasu ražo no polimēriem, kas iegūti no fosilā kurināmā, piemēram, polietilēns, polipropilēns un polistirols. Materiālam pievienotās sastāvdaļas (sāļi) katalizē noārdīšanās procesu, lai to paātrinātu, tāpēc oxo-plastika tā lietderīgās lietošanas laika beigās skābekļa klātbūtnē noārdās daudz ātrāk nekā parastā plastmasa, tomēr lielākā problēma saistās ar tās sadalīšanos sīkos plastmasas gabaliņos, kas veicina mikroplastmasas piesārņojumu.

BioAgri kompostējamā plēve tiek ražota no bioplastmasas, kas ir bioloģiski noārdāms materiāls. Tas nāk no atjaunojamiem augu valsts izcelsmes avotiem un to var izmantot, lai samazinātu globālo plastmasas atkritumu problēmu, kas piesārņo augsni un ietekmē vides kvalitāti. Bioplastmasu iegūst, izmantojot novatoriskas patentētas biotehnoloģijas, izmantojot augu cietes, celulozi, augu eļļas un to kombinācijas. Dzīves cikla beigās tā sadalās un pārvēršas par ogļskābo gāzi (CO2), ūdeni un biomasu jeb kompostu.

Vai sadalīšanās periodā tiešām neveidojas mikro plastmasas gabali?

Nē, plēvei sadaloties, neveidojas mikropastmasas gabali. Plēve dzīvescikla beigās pārvēršas par ogļskābo gāzi, ūdeni un komposta materiālu jeb biomasu.

Vai šo plēvi var izmantot bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmumā?

Jā, šo plēvi drīkst izmantot bioloģiskajās lauksaimniecībās Latvijā. Rakstisku apstiprinājumu šobrīd esam saņēmuši no tādām bioloģisko lauksaimniecību sertificēšanas uzņēmumiem kā:

  • SIA "Sertifikācijas un testēšanas centrs", Priekuļos
  • Biedrība "Vides kvalitāte", Salaspilī

Vai ir kādi sertifikāti kas apstiprina ka tā ir kompostējama plēve?

BioAgri kompostējamās plēves ražošanai izstrādātie un izmantotie materiāli pilnībā atbilst nacionālo un starptautisko standartu prasībām par bioloģisko noārdīšanos un kompostējamību. BioAgri ir sertificēta kā bioloģiski noārdāma un kompostējama saskaņā ar standartiem EN13432 un EN17033 kopā ar sertifikātu OK  Biodegradable SOIL.

iso 14001
iso 9001
mater bi
soil compost
Compostable augs
Compostable BPI

Kādu kultūru audzēšanai piemērota kompostējama plēve augsnes segšanai?

BioAgri kompostējamo plēvi var izmantot visām tām pašām kultūrām, kurām tiek izmantota parastās plastmasas plēves, agro plēves vai ģeotekstils. Piemērotākās kultūras pēc BioAgri plēves mikronu biezuma.

2 mēnešu plēve
10-12 mkr bieza

  • Salāti (dažādi)
  • Ziedi
  • Ķīnas kāposti
  • Dilles
  • Pētersīļi
  • Kukurūza
  • Citas tamlīdzīgas kultūras

6 mēnešu plēve
15-18 mkr bieza

  • Viengadīgo puķu dobes,
  • Ziemciešu dobes pirmajā audzēšanas gadā, kamēr ceri nesakļaujas
  • Gurķi
  • Ķirbji
  • Cukini
  • Loki
  • Melones
  • Kabači
  • Arbūzi
  • Citas tamlīdzīgas kultūras

3-4 gadu plēve
25-45 mkr bieza

  • Zemenes
  • Koku stādi
  • Dzīvžogi
  • Jaunie apstādījumi
  • Daudzgadīgie augi
  • Rabarberi
  • Stādaudzētavu stādi
  • Ogu krūmi (avenes, mellenes, kazenes u.c)
  • Citas tamlīdzīgas kultūras

Vai šī plēve ir izmantojama vairākas sezonas pēc kārtas (daudzgadīgiem stādījumiem), cik ilgi?

Jā, 25-45mkr biezo plēvi var izmantot 3-4 gadu periodam. 25 – 35 mkr biezu plēvi labāk izmantot līdz 3 gadīgiem kultūraugiem, bet 45 mkr plēvi var izmantot pat 4 gadīgiem kultūraugiem.

Ja augsne ir ļoti kūdraina un vasarā izžūst sausa kā putekļi, vai ar šo plēvi varētu mēģināt audzēt zemenes vai avenes mazdārziņa vajadzībām?

Jā, zemenes vai citus kultūraugus var audzēt apsedzot arī kūdrainu augsni ar šo plēvi. Plēve neļaus augsnei izžūt, bet gan ilgāk saglabās mitruma līmeni augsnē.

Par plusiem un mīnusiem šīs plēves izmantošanai

Plusi

  • To var ieklāt un perforēt ar to pašu iekārtu, ko izmanto tradicionālajai plastmasas plēvei.
  • Plēve aiz sevis neveicina augsnes piesārņojumu, plastmasas gabalu uzkrāšanos vai mikroplastmasu.
  • Nav darba spēka un/vai laika izmaksu, lai BioAgri plēvi novāktu no lauka sezonas beigās.
  • Nav nepieciešama novākšana no lauka un nav jāmaksā par atkritumu izvešanu un utilizāciju.
  • BioAgri plēve ražota no kukurūzas, kas nesatur ĢMO, kā arī tā nesatur palmu eļļu. Plēves izejmateriāli nekonkurē ar pārtikas izejvielām, jo tie tiek ražoti no pārtikai nederīgās kukurūzas

Mīnusi

  • Jānogaida vismaz 7 dienas pēc mēslošanas, lai kompostējamo plēvi uzklātu uz augsnes. Ja zeme ir mēslota ar organismo mēslojumu, tad jānogaida vismaz 14 dienas.
  • Nedrīkst kāpt uz plēves, lai neradītu plēvē mikroplaisas, kas paātrina tās noārdīšanās procesu.
  • Pēc plēves uzklāšanas ļoti uzmanīgi var mēslot ar slāpekli vai kūtsmēslus saturošiem mēslošanas līdzekļiem. Plēvi neietekmē mēslošana ar kāliju vai fosforu. Slāpeklis veicina ātrāku plēves noārdīšanos.

Kā pareizi lietot kompostējamo plēvi augsnes segšanai?

  1. Noņemiet visas nezāles, samēslojiet augsni (svarīgi to darīt 7-14 dienas pirms plēves uzklāšanas) un aplaistiet, samitrinot augsni virskārtu 15 cm dziļumā.
  2. Uzklājiet augsnes plēvi. Kad sezona vai vairākas sezonas (atkarīgs no plēves biezuma un plānotā kalpošanas ilguma) beigušās, augsnes plēve ir gatava sadalīties turpat uz lauka tās izmantošanas vietā.
  3. Mikroorganismi augsnē noārdīs augsnes plēves pārpalikumus, tāpēc svarīgs augsnes mitrums. Ilgstošs sausums vai ziema var samazināt plēves sadalīšanās intensitāti. Vairāk par lietošanu iespējams uzzināt šeit: https://www.cleanliving.lv/pleve-augsnes-parklasanai/

Par augu mēslošanu, lietojot šo plēvi.

Ja zemes mēslošanai tiek lietots organiskais mēslojums, piemēram, kūtsmēsli, tad plēvi augsnei drīkst uzklāt ne ātrāk kā pēc 14 dienām, savādāk kūtsmēslos esošie mikroorganismi biodegradēs kompostējamo plēvi pirms plānotā termiņa beigām. Bet, ja tiek lietots sintētiskais veikalos nopērkamais mēslojums, tad šī mēslojuma izmantošana nav problēma un to var izmantot uz augiem to augšanas laikā. Ideāli, ja tajā var izmantot pilienlaistīšanas sistēmu caur irigācijas caurulēm.

Igaunijas un Itālijas zemnieki (kuri jau šobrīd lauksaimniecībā izmanto kompostējamo plēvi) apliecina, ka, ja zeme tiek mēslota ar fosforu vai kāliju, tas neatstāj nekādu ietekmi uz plēves kvalitāti tās lietošanas laikā. Savukārt, ja tiek izmantots slāpeklis, tas ietekmē plēves ātrāku sadalīšanos un lietotājiem ir jābūt uzmanīgiem, lietojot slāpekli pēc iespējas tuvāk augam. Tāpat pieredzē dalījās arī Igaunijas zemeņu audzētāji, kas lieto šo kompostējamo plēvi. Viņi iestrādā pirmajā gadā augsnē vairāk mēslojuma, lai tas pietiek diviem gadiem (papildus izmantojot pilienlaistīšanas iekārtas fosforam un kālijam), bet trešajā gadā zemeņu augseka ir tik bieza, ka nomāc nezāles, līdz ar to zemnieki trešajā gadā mēslojumu uzklāj uz tieši uz zemenēm.

Vai plēvei iekšā nav nekādu barības vielu?

BioAgri kompostējamā plēve sastāv no augu bāzes izejvielām, kas veido barības vielu klātbūtni plēvē - tas nozīmē, ka augsne caur šo plēvi tiek arī bagātināta. Bet šī plēve noteikti nekonkurē ar kūtsmēsliem vai kāda cita veida barības vielām.

Vai zem plēves nav traucēta mikroorganismu darbība?

Nē, mikroorganismu darbība nekādā veidā nav traucēta. Plēve drīzāk veicina mikroorganismu aktivitāti, jo tā nodrošina stabilāku mitruma līmeni augsnē.

Vai plēvi var izmantot dekoratīvajos apstādījumos.

Jā, šo plēvi var izmantot dekoratīvajos stādījumos. BioAgri plēves izmantošana pat atvieglo darbu, jo tā pēc laika nav jānovāc no apstādījumiem, tā vietā to var atstāt uz apstādījumiem, kur tā pati sadalīsies un pārvārtīsies par barības vielām augiem.

Vai gatavai produkcijai neveidojas piegaršas no BioAgri plēves?

Nē, piegaršas veidošanās pie šīs plēves izmantošanas ir izslēgta.

Kādi ķīmiskie produkti veidojas noārdīšanās procesā, kas ar tiem notiek tālāk?

BioAgri kompostējamā plēve sadaloties veido tikai ūdeni, ogļskābo gāzi (CO2) un humusu jeb biomasu, kas ir komposta materiāls.

Vai ir tikai melnas krāsa plēve?

Ir iespējams saražot arī citas krāsas plēves, atkarībā no zemnieku vajadzībām. Ir pieejama baltas krāsas plēve un caurspīdīga, bet melnās plēves ir vispieprasītākās.

Vai iestrādājot plēvi zemē, tā netraucē tehnikai? Vai netinas ap tehniku – arklu, ecēšām vai tamlīdzīgi?

BioAgri kompostējamo plēvi iestrādāt zemē nav problēmas, jo sezonas beigās plēve jau ir sākusi sadalīties, līdz ar to tā iestrādājas zemē viegli, un prakse rāda, ka plēve neķeras tehnikā augsnes apstrādāšanas procesā.

Ja tomēr zemnieks nevēlas ļaut plēvei sadalīties augsnē, to ir iespējams arī ievietot kompostā (vēlams industriālajā, kur ir augstāka temperatūra), lai tā sadalītos tur.

Kā plēves sadalīšanās ietekmē augsnes PH līmeni?

Augsnes PH līmenis netiek ietekmēts.

Vai ir pētījums par to, vai mikroorganismi, kas sadala plēvi, samazinās nākošajā sezonā?

Mikroorganismu daudzums nesamazinās. Lietojot kompostējamo plēvi BioAgri, augsne pat uzlabojas, par to liecina Anglijā veikts pētījums.

Kādas iespējas 3 gadīgo plēvi iestrādāt zemē, ja tā likta daudzgadīgiem stādījumiem, piemēram, vīnogām, ogulāju krūmiem?

Kompostējamo plēvi BioAgri nav nepieciešams īpaši iestrādāt zemē, jo tā palēnām pati sāk arī uz augsnes virskārtas noārdīties. Ja tomēr lauksaimnieks vēlas, lai plēve ātrāk sadalās, tad to var vai nu apbērt ar augsni vai viegli iestrādāt zemē. Tomēr pētījumi, kas veikti ārzemēs, rāda, ka plēve pati sadalās bez papildu aktivitātēm.

Ja plēvi ēd tārpi, cik ļoti tā garšo pelēm un putniem? Vai zemesvēži un gliemeži arī mīl šo plēvi?

Nav novērots, ka plēvi par barību izvēlētos peles, putni, zemesvēži vai gliemeži.

Vai ir pētījumi, kā dažādas augsnes sadala plēvi, piemēram, mālaina vai smilts, vai kūdras augsne?

Uz smilšmāla augsnes ir lielāka mikrobioloģiskā aktivitāte, tādēļ uz šādas augsnes kompostējamā plēve BioAgri ātrāk noārdās. Jāņem vērā, ka ne jau augsnes veids sadala plēvi, bet tas, cik aktīva augsnē ir mikrobioloģiskā aktivitāte

Vai plēve ir ūdenscaurlaidīga?

Nē, BioAgri kompostējamā plēve nav ūdens caurlaidīga, izņemot gadījumus, ja iepriekš ir pasūtīta plēve ar mikroperforāciju, kas savukārt nodrošina ūdens caurlaidību.

Kā lietus ietekmē plēves noārdīšanos?

Lietus neietekmē plēves noārdīšanās procesus.

Kāda būtu optimālā utilizācija 3 gadu plēvei, ja nākas to ātrāk novākt?

Novākto plēvi droši var likt komposta kaudzē un ļaut tai sadalīties tur, ja zemnieks nevēlas plēvi ar tehniku iestrādāt augsnē.

Kā tieši šo plēvi kompostē?

Plēvi sezonas beigās iestrādā zemē, kur mikroorganismi to pārstrādā par komposta materiālu.

Cik ātri plēve noārdās?

Tas ir atkarīgs no tā, cik bieza plēve ir izvēlēta, kā arī no tā, vai uz plēves ir izmantoti mēslošanas līdzekļi.

Ok Biodegradable Soil sertifikācija garantē, ka 90% plēves augsnē sadalīsies 2 gadu laikā pie apkārtējās temperatūras 20-25°C, neradot negatīvu ietekmi uz vidi.

Cik ilgi var uzglabāt neizlietotu plēvi?

BioAgri plēves augsnes segšanai ieteicams izlietot tajā pašā sezonā, kad tās tiek piegādātas. Tomēr, ja plēvi nākas uzglabāt nākamajai sezonai, pareizi uzglabātus ruļļus var izmantot arī nākamajā sezonā. Nosacījumi, lai plēve saglabātos nākamai sezonai: plēves ruļļi vienmēr jāuzglabā iekštelpās to oriģinālajā iepakojumā, sargājot no mitras vides, tiešiem saules stariem , kā arī plēves ruļļi obligāti ir jānovieto vertikāli (nevis horizontāli), lai izvairītos no saplacināšanas vai deformācijas.

Cik sver viens rullis?

Ruļļa svars ir atkarīgs no mikronu daudzuma, plēves platuma un garuma, piemēram:

2 mēneši, biezums: 12 mikroni, platums: 1.5 m, garums: 1250 m, svars: 28.13 kg

6 mēneši, biezums: 15 mikroni, platums: 1.5 m, garums: 1250 m, svars: 35.12 kg

3 gadīga plēve, 35 mikroni, platums: 1.5 m, garums: 1250 m, svars: 82.04 kg

 

Ja Tev ir vēl kādi jautājumi par kompostējamo plēvi augsnes segšanai, droši sazinies ar mums, lai iegūtu atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem. Iespējams Tavs jautājums papildinās mūsu jautājumu sadaļu.

Kontakti saziņai:

Tālrunis:  +371 270 17 197 (zvani, sms vai WhatsApp ziņas)
E-pasts: info@cleanliving.lv

Sūti ziņu Facebook, Instagram @cleanliving.lv