BioAgri laukasimniecības plēves iestrāde augsnē

Vai plēve netīsies ap arklu vai frēzi brīdī, kad tā būs jāiestrādā augsnē? Tas bija viens no biežāk uzdotajiem jautājumiem, kuru saņēmām no klientiem un semināru apmeklētājiem. Šobrīd plēvi augsnē ir iestrādājis Juris Lipskis, Absolūts Ēd saimnieks. Kā viņam veicās, skaties video sižetā, vai lasi zemāk.

“Lai gan laikapstākļi nav optimāli zemes apstrādāšanai, plēve ir veiksmīgi iefrēzēta zemē. Domāju, ja būtu nedaudz sausāks, tad neredzētu vispār nekādus plēves atlikumus, bet šobrīd zeme ķep kopā un kaut kādas plēves ķeskas tomēr var redzēt.

Brīdī kad sāku vilkt ārā laistīšanas caurules no plēves apakšas, tā jau plīsa uz pusēm. Izskatījās tā it kā plēve būtu ar nazi pārgriezta uz pusēm. Varam secināt, ka sadalīties tā jau bija sākusi. Tagad mēs tai pielikām punktu, iefrēzējām zemē. Visa dzīvā radībiņa plēvi ēdīs, un tā sadalīsies vēl smalkāk. To kā plēve izskatīsies pavasarī, to mēs redzēsim tikai pavasarī. Cerams, ka neredzēsim tos gabaliņus, kas te palikuši uz lauka. Es domāju, ka būs forši.

Pašiem ir prieks par to, ka plēve nenonāks izgāztuvē. Tā tiek iefrēzēja tepat zemē iekšā un kļūst par daļu no augsnes, principā tā kā viegls mēslojums nākošajam gadam. Strādājot ar parastajām plastmasas plēvēm un vācot tās nost no lauka, mūždien paliek kaut kādi gabali zemē. Lai ar kādu tehniku vāktu plēvi ārā no zemes, vienmēr būs gabali, kas atdalīsies - kaut kur būs ieplēsta plēve, kaut kur būs jau noplēsti gabali un visi tie gabali paliek uz lauka. Labi, vienu gadu nekas, bet ja tu strādā ar tādu plēves mulču gadiem ilgi 10, 20, 30 gadus, tad beigās arot lauku vienmēr uzrodas kaut kāda plēves daļa. Šajā gadījumā tā nebūs. Tas ir liels pluss, saudzējam dabu.

BioAgro kompostējamā plēve nokalpoja līdz pēdējam. Kā mulča tā vēl joprojām strādā. Ja nebūtu vilcis laukā laistīšanas caurules, tad viņa nebūtu pat plīsusi. Bet neaiztika tā stāv, selerijas mums vēl joprojām uz tās aug. Plēve ir stingra un nav nekādas problēmas, līdz brīdim, ka sāc bakstīt tagad, rudenī.

Nākošgad plānojam šo plēvi izmēģināt sīpolu audzēšanā un, iespējams, arī puraviem. Sīpolus mēs audzējam no stādiem, attiecīgi mums tie ir jāstāda ar rokām, nevaram tos stādīt tā kā šeit stādījām selerijas un pupiņas ar stādāmo stobru. Sīpolam stāds ir šausmīgi trausls, tāpēc tas būs jāstāda ar rokām. Tas nozīmē, ka pirms tam būs jātaisa caurumi plēvē. Bet domas kā to izdarīt jau ir. Tad redzēsim, kas notiks nākošajā gadā. Būs forši," stāsta Juris Lipskis.