Lauksaimniecības plēve BioAgri – zemnieku pieredze pupiņu un seleriju audzēšanā

BioAgri plēve šogad tiek izmēģināta bioloģiskajā zemnieku saimniecībā “Absolūts Ēd”. Saimnieki Ilze un Juris uz plēves audzē pupiņas un seleriju. Kā viņiem ir veicies, kādi vērojumi un secinājumi līdz šim, stāsta saimnieki.

“Šī gada galvenais mērķis bija pārbaudīt atšķirību starp plēvi, kas ražota uz naftas bāzes, un šo kompostējamo plēvi. Šobrīd mūs apmierina rezultāti, neredzu nekādu būtisku atšķirību starp abām plēvēm. Ieklājot BioAgri plēvi, konstatējām, ka ieklāt to ir pat vieglāk par parasto plēvi, jo tā ir stipri elastīgāka. Sākumā baidījāmies uz tās uzkāpt, jo domājām, saplīsīs, bet redzam, ka varam pārvietoties pa vagām staigājot pāri un plēvē pat pēdu nospiedumi nepaliek. Un vēl, kompostējamā plēve vējā nekustās, bet plastmasas plēve vējā plandās, tas var nedaudz sabojāt mazo augu, kas tikko iestādīts zemē.

Augu stādīšanai izmantojam stobru, tāpēc plēvē paliek caurumi apmēram 5cm diametrā. Ir jāsaprot, ka kāda nezāle pa šo caurumu tāpat izlīdīs, bet izravēt pāris nezāles, prasa daudz mazāk darba nekā ravēt visu lauku. Novērojām, ka izmantojot BioAgri plēvi, augiem ir mazāka iespēja dabūt sēnīti. Tagad, augustā, to ļoti labi var redzēt, vietās, kur ir nezāles, tur momentā ir sēnīte, miltrasa, puve.

Izmantojot plastmasas plēvi, sezonas beigās to novākt pilnībā nav iespējams, jebkurā gadījumā paliks gabaliņi. Iespējams atdalīsies viens, divi, trīs, četri gabali, tie paliks zemē, nesadalīsies. Ja parēķinām, tad divdesmit gadu laikā šādi izmantojot zemi tā būs pilna ar tādiem maziem gabaliņiem. Šie plastmasas gabali lēnām nonāk zemes virspusē, saule tos saēd un tie atkal nonāk zemē kā mikroplastmasa, un visa dzīvā radība zemē to uzņem…

Esam secinājuši, ka kompostējamā BioAgri plēve nodrošina tieši tādu pašu funkciju kā uz naftas bāzes gatavotās plēves. Turklāt šī plēve ir videi draudzīga un, ja sezonas beigās tā nav jānovāc, bet es to varu iestrādāt zemē, tad sanāk ieekonomēt uz darba izmaksām, un man ir tīra sirdsapziņa, ka es nepiesārņoju dabu.”

[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox"]