Biodegradējamie bioplastmasas maisi

Šobrīd klientiem Latvijā ir pieejami trīs veidu iepirkumu maisi: klasiskie plastmasas maisi, no papīra ražotie maisi un biodegradējamie bioplastmasas maisi. Ja sarindo tos pēc dabai draudzīguma pakāpes, tad draudzīgākie un resursus mazāk patērējošie ir biodegradējamie bioplastmasas maisi, otrā izvēle ir papīra maisi un trešā -  plastmasas, kas, kā jau zināms, noteikti nav tas dabai draudzīgākais iepirkuma maisiņu veids. Bio maisi ir ražoti dabai draudzīgi – tie ražoti no pilnībā pārstrādājamiem augu materiāliem, respektīvi, kukurūzas cietes un augu eļļas. Arī tajos esošās tintes un krāsu piedevas ir pilnībā dabai draudzīgas un to lielākā pievienotā vērtība ir tā, ka sadaloties šie maisiņi neatstāj aiz sevis mikroplastmasu.

Otra būtiskā pievienotā vērtība ir resursu patēriņš. Kartona maisiņiem ir nepieciešams daudz vairāk resursu nekā bioplastmasas maisiem. Bioplastmasas maisiņi aizņem piecas reizes mazāk vietas, tas nozīmē, ka ir piecas reizes mazākas loģistikas un noliktavu izmaksas. Šos maisiņus ražojot, ir nepieciešams trīs reizes mazāk elektrības patēriņa, tiek saražots piecas reizes mazāk CO2 izmešu un tiek izlietots par veselām 50 reizēm mazāk ūdens.

Trīs būtiskās priekšrocības, lietojot biodegradējamos maisus:

  • Pirmkārt, šo maisu ir iespējams ļoti viegli ielikt kabatā, dodoties iepirkties.
  • Otrkārt, pēc tam, kad šis maiss ir izmantots, tajā var ievietot organiskos pārtikas pārpalikumus no virtuves un nodot to biokompostēšanā vai kopā ar visu maisu ievietot organiskajā komposta kaudzē. Šis maisiņš pilnībā sadalās ar visu saturu, kas tajā ir ievietots, neatstājot mikroplastmasu.
  • Trešais būtiskais ieguvums ir cilvēkiem, kuriem ir svarīgi, kādu planētu mēs atstājam aiz sevis. Apziņa, ka, lietojot šos maisiņus, mēs patērējam daudz mazāk resursu un tādā veidā, iespējams, aiz sevis atstājam jēgpilnāku planētu, nekā lietojot, piemēram, klasiskos plastmasas maisus vai kartona maisus.

Mūsu novērojumi liecina, ka klienti ļoti novērtē, ja veikali piedāvā klientiem iepakot iepirkumus biodegradējamos maisiņos. Tādā veidā uzņēmēji parāda, ka tie ir gan ilgtspējīgi domājoši, gan tiem ir svarīgi, lai tie resursus patērētu pēc iespējas mazāk.