Bioplastmasa – vai zini, kas tas ir?

Esam pirmie saimniecības preču tirgotāji Latvijā, kas pilnībā atsakās no plastmasas atkritumu maisu un iepirkumu maisu pārdošanas. Turpmāk pie mums būs iespējams iegādāties tikai dabai draudzīgus un ekoloģiskos maisiņus, kas ražoti no bioplastmasas.

Bet kas tad īsti ir bioplastmasa, no kā tā tiek ražota, ar ko atšķiras no parastās plastmasas? Kādas izejvielas izmanto šīs plastmasas ražošanā? Par šo visu lasi rakstā.

BioBag atkritumu un iepakojumu maisi, kas šobrīd ir pieejami mūsu produktu klāstā, tiek ražoti no bioplastmasas Mater-Bi. Mater-BI ir bioloģiski noārdāma un kompostējama bioplastmasa, kas izstrādāta vairāk nekā divdesmit piecu gadu pētniecības un inovāciju jomā, lai nodrošinātu risinājumus konkrētām vides problēmām, vienlaikus apvienojot produktu kvalitāti un veiktspēju ar efektīvu resursu izmantošanu.

Materiālus, kas izgatavoti no Mater-BI, iegūst, izmantojot novatoriskas patentētas tehnoloģijas, izmantojot cietes, celulozi, augu eļļas un to kombinācijas, to ražo integrēta rūpniecība, kurā iesaistītas ne mazāk kā trīs Itālijas ražotnes un kuru pēc tam izmanto visa pasaule BIO plastmasas produktu ražošanai (tai skaitā norvēģu ražotājs Biobag).

Visas Mater-BI kategorijas ir sertificētas sertificēšanas institūcijās saskaņā ar galvenajiem Eiropas un starptautiskajiem standartiem. Mater-BI ir bioplastmasa, kuras īpašības ir ļoti līdzīgas tradicionālo plastmasu īpašībām, bet vienlaikus tās ir bioloģiski noārdāmas un kompostējamas saskaņā ar Eiropas standartu UNI EN 13432, kas ir vissvarīgākā atsauce tehnisko materiālu ražotājiem, valsts iestādēm, kompostētājiem, sertificētājiem un patērētājiem. Šāda sertifikācija garantē MATER-BI bioloģisko noārdīšanos dažādās vidēs: rūpnieciskā kompostēšana, mājas kompostēšana un bioloģiskā noārdīšanās augsnē.

Eiropas standarts EN 13432 definē četras īpašības, kam materiālā ir jābūt, lai to varētu uzskatīt par kompostējamu, proti, ka to var pārstrādāt, izmantojot organisko reģenerāciju (kompostēšana un anaerobā pārstrāde):

  • Bioloģiskā noārdīšanās, kas nozīmē, ka materiāla jauda ir jāpārvērš oglekļa dioksīdā (CO2), iedarbojoties mikroorganismiem, tajā pašā procesā, kas notiek dabiskos atkritumos.
  • Noārdīšanās, proti, fragmentācija un neredzamība galīgajā kompostā (vizuālā piesārņojuma neesamība).
  • Negatīvas ietekmes uz kompostēšanas procesu neesamība.
  • Gandrīz pilnīgs smago metālu trūkums un negatīva ietekme uz komposta kvalitāti.

Mater-BI bioloģiskās noārdīšanās un kompostējamības īpašības un augstais atjaunojamo izejvielu saturs nodrošina optimālu organisko atkritumu apsaimniekošanu, samazina ietekmi uz vidi un veicina labvēlīgu sistēmu attīstību, nodrošinot ievērojamas priekšrocības visā ražošanas un patēriņa - kompostēšanas ciklā.

Bioplastmasas lielā priekšrocība ir tā, ka tā ir tikai bioloģiska. Augi, kas oglekļa dioksīdu uzņem no atmosfēras, veido ogļhidrātus, kas pēc tam var būt nākamās bio plastmasas materiāls.

Pašreiz lielākais izaicinājums, ar ko saskaras gan Latvija, gan mūsu kaimiņvalstis Igaunija un Lietuva, ir tā, ka pašreiz nav pieejamas atkritumu pārstrādes vietas, kas paredzētas tieši rūpnieciskajam kompostam. Respektīvi, gan trauku, kas ražoti no PLA un CPLA, kā arī maisu, kas sadalās industriālā komosta apstākļos, šķirošanas vērtība ir tā, ka tos var uzglabāt bio atkritumu laukumos, piemēram, Mārupē, taču pati industriālā komposta pārstrāde SIA “Getliņi EKO”  šobrīd paredzēta attīstības plānā (2018.gadā tika izsludināts iepirkums par šo pārstrādi, tas ir noslēdzies un mums vien atliek gaidīt brīdi, kad tas tiks realizēts). Tātad, ja produktu, kas paredzēts rūpnieciskajam kompostam, pašreiz iemetam parastajā miskastē, tas nonāk sadzīves atkritumu poligonā un tur arī paliek. Gadījumā, ja vējš, putni, dzīvnieki vai cilvēki to izmet, kur pagadās, tad sadaloties, tas aiz sevis neatstāj mikroplastmasu. Savukārt, ja to izmet bioloģiski noārdāmo atkritumu konteinerā, tad pašreiz to nogādā bioloģiski noārdāmo atkritumu laukumā (tādi, piemēram, ir Mārupē), kur vēlāk tos aizvedīs uz rūpniecisko kompostu.

Lai vai kā, mūsuprāt, pašreiz pieejamā eko plastmasas alternatīva ir par kārtu vērtīgāka un atbildīgāka pret mūsu ekoloģisko pēdas nospiedumu nekā klasiskie plastmasas produkti, jo plastmasa ko esam lietojuši līdz šim jau tāpat vien gaisā neizkūp – gribam to vai nē, tā tomēr aiz sevis atstāj nemanāmo, bet tik ļoti kaitīgo un pašreiz līdz galam vēl nenovērtēto mikro plastmasu.

Patiesi vēlamies, lai mums visiem kopā izdodas padarīt vidi ap mums sakoptāku, skaistāku un tīrāku, un nevis tikai acīm redzamo daļu, bet arī grāvjus, notekas, mežus, ūdeņus utt., lai atkritumi kurus atstājam aiz sevis gadu gaitā sadalītos un pilnībā noārdītos, nekaitējot zemei un turpmākai skaistai dzīvošanai uz Zemes.

[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox"]