Bioplastmasa vs OXO plastmasa – vai tas ir viens un tas pats?
Piedaloties šā gada (2021) izstādē RigaFood, no apmeklētājiem vairākkārtīgi dzirdējām apgalvojumu, ka bioplastmasa un OXO plastmasa ir viens un tas pats materiāls - tas ir tas pats, kam sadaloties vajadzīgi saules stari, kas viegli sadalās pat auto salonā utt.
Lai kliedētu šī apgalvojuma pamatotību, esam sagatavojuši rakstu, kurā stāstīsim, ka šie ir divi pilnīgi dažādi materiāli, kā arī to sastāvi ir pilnīgi atšķirīgi. Oxo-plastmasa NAV kompostējama un šobrīd ir aizliegta tirgošanā. Bioplastmasa ir dabai draudzīgs produkts, kas ir 100% kompostējams materiāls. Lasi rakstu tālāk un uzzini, kādas ir būtiskākās atšķirības starp šiem diviem materiāliem.
Kas ir oxo-nonoārdāmas plastmasas un no kā tās sastāv?
OXO plastmasas pamatā ir apmēram 70% parastās plastmasas un tas nav kompostējams materiāls. Oxo-noārdāmo plastmasu ražo no polimēriem, kas iegūti no fosilā kurināmā, piemēram, PE (polietilēns), PP (polipropilēns) un PS (polistirols). Materiālam pievienotās sastāvdaļas (sāļi) katalizē noārdīšanās procesu, lai to paātrinātu, tāpēc oxo-plastika tā lietderīgās lietošanas laika beigās,skābekļa klātbūtnē noārdās daudz ātrāk nekā parastā plastmasa, tomēr lielākā problēma saistās ar tās sadalīšanos sīkos plastmasas gabaliņos un veicina mikroplastmasas piesārņojumu, radot risku okeāniem un citām ekosistēmām uz ļoti ilgu laiku, kas mērāms desmitgadēs, simtgadēs un iespējams pat tūkstošgadēs.
Bieži uz oxo-plastmasas produktiem var redzēt tādus uzrakstus un raksturojumus kā "noārdāma", "bioloģiski noārdāma", "oksoārdāma" vai "oxo-bioloģiski noārdāma". Tomēr tā kā šie produkti ir izgatavoti no parastajām plastmasām un ir papildināti ar īpašām piedevām, tad šo piedevu funkcija ir tikai un vienīgi veicināt materiālu sadrumstalošanos, bet nekādā veidā netiek bioloģiski sadalīta un nepārstrādājas, tā vietā uzkrājas vidē.

Sadalījusies oxo - plastmasa
Oxo–plastmasas aizliegums
2017. gadā vairāk nekā 150 organizācijas visā pasaulē, tostarp Eiropas biopolimēru asociācija (EUBP) un daudzi tās biedri, apstiprināja Elenas Makartūras fonda iniciatīvas Jaunās plastmasas ekonomikas iniciatīvu paziņojumu, kurā ierosināts aizliegt oksoārdāmos plastmasas iepakojumus visā pasaulē.
Eiropas Savienībā izstrādājumu, kas izgatavoti no oxo-noārdāmas plastmasas, laišanu tirgū reglamentē ES 2019. gada 5. jūnija Direktīva 2019/904 par dažu plastmasas izstrādājumu ietekmes uz vidi samazināšanu. Direktīva paredz no 2021. gada jūlija aizliegt visus izstrādājumus, kas izgatavoti no oxo-noārdāmas plastmasas. Precīzs šāda aizlieguma datums ir atkarīgs no katras ES dalībvalsts pieņemtajiem tiesību aktiem, un Latvijā šis aizliegums jau ir stājies spēkā.
Kas ir bioplastmasa jeb biomateriāls un no kā tas sastāv?
Bioplastmasa ir bioloģiski noārdāms materiāls, kas nāk no atjaunojamiem augu valsts izcelsmes avotiem, un to var izmantot, lai samazinātu globālo plastmasas atkritumu problēmu, kas piesārņo planētu un ietekmē vides kvalitāti. Bioplastmasu iegūst, izmantojot novatoriskas patentētas tehnoloģijas, izmantojot cietes, celulozi, augu eļļas un to kombinācijas. Dzīves cikla beigās tā sadalās un pārvēršas par CO2, ūdeni un biomasu jeb kompostu.
Tie ir 100% noārdāmi, vienlīdz izturīgi un daudzpusīgi produkti. Pasaulē bioplastmasas izstrādājumi jau tiek izmantoti tirdzniecības jomā, ēdināšanas sektoros, lauksaimniecībā un, pats galvenais, atkritumu un iepakojuma tirgū.
Kā atpazīt bioplastmasu?
Vienīgais veids, kā Tu vari būt pilnīgi drošs, par to, vai produkts ir bioloģisks, ir sertifikāts uz konkrētā produkta. Jebkāds cits apzīmējums - zaļa lapiņa, zaļš iepakojums, vārdi "eko", "bio", "kompostējams", "dabai draudzīgs" - nav uzskatāms par dabai draudzīgu produktu un tā nereti ir tā sauktā zaļmaldināšana ar mērķi veicināt produktu pārdošanu.
Bioplastmasas sertifikāti

Augs ir uzticama kompostējamības etiķete.
Uz izstrādājuma izdrukātais logotips un sertifikāta numurs palīdz atpazīt produkta bioloģisko iesaiņojumu. Sertifikācijas procesu piedāvā Beļģijas sertificētājs TÜV Austria Beļģija un vācu sertifikāts DIN CERTCO.
Bioloģiski noārdāmiem un kompostējamiem produktiem jābūt sertificētiem saskaņā ar EN 13432/14995 standartiem. Neatkarīga trešo personu sertifikācija nodrošina produkta atbilstību konkrētiem standartiem un sertifikācijas noteikumiem. Auga etiķete ir izveidota un pieņemta kā identifikators Beļģijā, Šveicē, Vācijā, Nīderlandē, Polijā, Apvienotajā Karalistē un ārpus tās.

BPI kompostējamības sertifikācijas zīme.
Norāda uz akreditētu trešo personu veiktu pārbaudi un kompostējamību, ko ražotāji un zīmolu īpašnieki var izmantot izstrādājumos un iesaiņojumos, kā arī informēt patērētājus, gala lietotājus un kompostētājus. To izmanto, nosakot, vai produkts vai iepakojums ir kompostējams.

Kompostēšanai mājas komposta kaudzē
Beļģijas sertificētājs Vinçotte ir izstrādājis OK compost home sertifikācijas shēmu, pieprasot vismaz 90% noārdīšanos 12 mēnešu laikā apkārtējā temperatūrā.
Etiķetes, kas apliecina mājas kompostējamību, ir OK compost home un DIN-Geprüft Home Compostable

Labi bioloģiski noārdāma augsnē.
Bionoārdīšanās augsnē sniedz milzīgas priekšrocības lauksaimniecības un dārzkopības produktiem, jo pēc lietošanas tos var atstāt sadalīšanās vietā. Zemāk norādītās etiķetes ir garantija, ka produkts pilnībā bioloģiski noārdīsies augsnē, nelabvēlīgi neietekmējot vidi.

Labi noārdās saldūdenī.
Produkti, kas sertificēti kā OK biodegradable WATER, garantē bioloģisko noārdīšanos dabiskā saldūdens vidē un tādējādi ievērojami veicina atkritumu samazināšanos upēs, ezeros vai dabīgā saldūdenī. Tomēr jāņem vērā, ka tas automātiski negarantē bioloģisko noārdīšanos sālsūdens jeb jūras ūdeņos.

Labi noārdās sālsūdenī.
Ņemot vērā faktu, ka lielākā daļa jūras atkritumu ir nākuši no sauszemes. Jūras bioloģiskā noārdīšanās ir jebkura produkta vai iesaiņojuma pievienotā vērtība neatkarīgi no tā, kur tas tiek patērēts. Vienmēr pastāvēs iespēja, ka tas var nokļūt jūrā.
Etiķetes, kas dod garantiju, ka produkts sadalīsies jūras ūdenī.

Rūpnieciski kompostējamie materiāli (EN 13432)
Iesaiņojumam vai izstrādājumiem ar OK komposta rūpniecisko etiķeti ir garantēta bioloģiskā noārdīšanās iespēja rūpnieciskās kompostēšanas rūpnīcā. Tas attiecas uz visām sastāvdaļām, tai skaitā tinti un piedevām notiek rūpnieciskās kompostēšanas rūpnīcās, kur tam tiek nodrošināti kontrolēti apstākļi (piemēram, temperatūra, mitrums, gaisa cirkulācija). Mikrobi, tāpat kā baktērijas vai sēnītes un to fermenti, spēj “sagremot” kompostējamo polimēru ķēdes struktūru kā uztura avotu. Iegūtie galaprodukti ir ūdens, oglekļa dioksīds CO2 un nedaudz biomasas.
Bionoārdīšanās ātrums ir atkarīgs no temperatūras (50–70 ° C ir raksturīgas rūpnieciskam kompostēšanas procesam), ūdens klātesamības (procesam nepieciešams mitrums) un mikrobu skaita un veida. Rūpnieciskās kompostēšanas iekārtās tiek noteiktas visas šīs prasības un sertificēti kompostējamie bioplastmasas izstrādājumi tiek pārveidoti CO2, ūdenī un biomasā 45 dienu laikā.
Veidojot šo rakstu, mūs pārņēma divējādas sajūtas. No vienas puses, mums ir prieks klīdināt mītus un aizspriedumus, kas attiecas uz bioplastmasas materiāliem. Šobrīd, esot vadošajiem bioplastmasas produktu izplatītājiem Latvijā, mūs ikdienu pavada prieks un gandarījums par to, ko darām, jo tas sevī ietver arī informatīvo un izglītojošo procesu par produktiem, ko pārstāvam. Bet no otras puses, mums ir skumji par to, ka tirgū savā laikā ir bijis produkts, kurš ar savām īpašībām ir fundamentāli sajaucis patērētājiem prātus par produkta sadalīšanos, kas ilgus gadus ir bijis izcils zaļmaldināšanas piemērs, kā rezultātā sabiedrības uzticība vārdiem “dabai draudzīgs” ir ieguvusi pretēju efektu. Neapšaubāmi, mēs novērtējam ES direktīvu spēku, kā rezultātā šie maldinošie un dabai kaitīgie produkti ir nu jau aizliegti, tomēr vēl kādu laiku mēs visticamāk jutīsim šīs zaļmaldināšanas sekas. Un tomēr, neraugoties uz to, mēs aicinām patērētājus būt gudriem un mācīties atšķirt zaļmaldināšanas gadījumus ar uzticamu sertifikātu palīdzību.
Raksta sagatavošanai izmantotā informācija:
www.naturbag.com/oxodegradable-plastics/
www.greendotbioplastics.com/biodegradable-vs-compostable-vs-oxo-www.degradable-plastics-a-straightforward-explanation/
www.european-bioplastics.org/bioplastics/standards/oxo-degradables/
www.epi-global.com/tdpa-oxo-biodegradable/oxo-plastics-ban-in-the-eu/