Bioplastmasas vienreiz lietojamie trauki

CleanLiving interneta veikalā iegādājamie ekoloģiskie vienreiz lietojamie trauki - dzērienu glāzītes, karotītes, dakšiņas, nazīši, salmiņi, šķīvīši un bļodiņas - tiek ražoti no dažādiem augu izcelsmes materiāliem. Trauku ražošanai tiek izmantots papīrs, kartons, celuloze un bioplastmasa. Šoreiz vairāk par bioplastmasu, no kā tiek ražoti mūsu piedāvātie trauki.

Pirmo reizi ieraugot un pataustot šos traukus, mums likās, ka trauki ražoti no parastās, līdz šim zināmās klasiskās plastmasas, un ka esam tikuši pamatīgi izjokoti. Šie trauki – sevišķi glāzītes un salmiņi - vizuāli ne ar ko neatšķiras no parastās plastmasas, tie joprojām ir hermētiski un tiem iespējams redzēt cauri, kā līdz šim ierastajiem plastmasas traukiem, tomēr tie ir izgatavoti no kompostējamas bioplastmasas materiāla PLA un CPLA, ko citiem vārdiem nereti sauc arī par Ingeo.

Kas ir bioplastmasa PLA?
PLA ir kompostējams biopmateriāls, kas iegūts no augu cukuriem. PLA apzīmē polipiesātināto pienskābi, ko var izgatavot no jebkura cukura, piemēram, kukurūzas cietes, maniokas jeb kasavas, cukurniedru vai cukurbiešu cukura. Kukurūzas augus audzē, izmantojot ilgtspējīgas lauksaimniecības metodes, bez pārmērīgiem pesticīdiem un ūdens izmantošanas. Rūpnieciskā kukurūza pašlaik ir primārais trauku ražošanas avots, bet tiek aktīvi strādāts, lai dažādotu izejvielas, tiek pētītas citas šķiedras, nepārtikas kultūras un citas alternatīvas.

Kā tiek ražota bioplastmasa PLA?
Kukurūzas augi tiek berzti, slīpēti un apstrādāti, lai no tiem iegūtu cieti glikozes veidā. Pēc tam glikozi fermentē, lai iegūtu pienskābi. Tālāk ķīmiskais process pārvērš pienskābi par polimēru, ko var ražot granulās, kas šajā nozarē ir pazīstama kā sveķi.

Tāpat kā parastās plastmasas sveķi, arī PLA granulas var tikt izmantotas dažādos veidos - ražojot to loksnēs, plēvēs vai šķiedrās. PLA ir plašs lietojumu klāsts, bet vienreizlietojamo trauku ražošanai tas tiek izmantots kā pārklājums papīra šķīvjiem un bļodiņām, salātu trauciņiem, vāciņu ražošanai u.tml. produktiem.

PLA ir zema kušanas temperatūra, tāpēc to labāk izmantot vēsu produktu iepakošanai – auksto dzērienu, salātu u.tml uzglabāšanai un lietošanai, kuru temperatūra ir aptuveni līdz 40°C. Ja ir nepieciešama lielāka siltumizturība, piemēram, galda piederumiem, kafijas vai zupas vākiem, tad labāka izvēle ir traukiem, kas gatavoti no CPLA.

Kas ir bioplastmasa CPLA?
CPLA ir tā pati PLA jeb polipiesātinātā pienskābe, taču tā ir kristalizēta, kas padara šo produktu piemērotu karstu produktu lietošanai. Kā tas notiek?

Ražošanas procesā PLA tiek pievienots krīts, pēc tam ražošanas laikā PLA sveķi tiek strauji gan karsēti, gan atdzesēti, pēc kā CPLA materiāls vairs nav caurspīdīgs, bet iegūst matēti baltu krāsu. Melnas krāsas CPLA materiālam tiek pievienota klāt kokogle krāsas radīšanai. Un tā visa rezultātā tiek izveidots produkts, kas ir termiski stabils līdz 90°C.

Kur likt izlietotos vienreizlietojamos eko traukus?
Izmetot šos bioplastmasas traukus parastajos atkritumu konteineros, tie nonāk atkritumu poligonos, taču tā kā poligonos nepiedāvā kompostam nepieciešamo klimatu, ir maz ticams, ka kāds no šiem PLA vai CPLA produktiem sadalīsies efektīvi, jo tiem piemērotāka ir industriālā kompostēšana. Taču, ja tomēr šie eko trauki ir nonākuši parastajā poligonā, tad salīdzinot bioplastmasas produktus un uz naftas bāzes ražotos plastmasas izstrādājumus, bioplastmasas produkti ir saudzīgāki pret dabu un klimatu, jo tie radīs mazāk siltumnīcefekta gāzu emisijas, kā arī neatstās aiz sevis plastmasas mikrodaļiņas. Pētījumi, kas veikti atkritumu poligonos, rāda, ka kompostējamais bio iepakojums ir inerts – tas ir ķīmiski neaktīvs un neizdala metānu.

Šos bioloģiskās plastmasas vienreizējos traukus var dedzināt, tie dos siltumu un neatstās kaitīgas vielas dabā (kā tas notiek no parastās plastmasas dedzināšanas). Ar sadedzināšanu veiktie pētījumi liecina, ka PLA un CPLA bioplastmasa ražo vairāk siltuma nekā avīzes, koksne vai pārtikas atkritumi, kā arī tā nerada kaitīgas gāzes un atstāj maz atlikumu.

Tāpat arī šo bioplastmasu var industriāli kompostēt. Komposta kaudzes mitrums un siltums atdala polimēru ķēdes, radot mazākus polimērus un, visbeidzot, tās atdala pienskābi. Mikroorganismi kompostā un augsnē patērē mazākos polimēru fragmentus un pienskābi kā barības vielas. Tā kā pienskābe ir plaši sastopama dabā, liels skaits organismu metabolizē jeb pārstrādā šo pienskābi. Kompostēšanas rezultāts ir oglekļa dioksīds, ūdens un humuss, kas savukārt ir augsnes barības viela. Šis komposta noārdīšanās process ir atkarīgs no temperatūras un mitruma.

Mūsu trauku un plastmasas ražotājs apgalvo, ka vienreizlietojamie PLA un CPLA materiāli var sadalīties 12 nedēļu laikā komerciālajā jeb industriālajā kompostā, ko veido perfekts mikrobu, mitruma un siltuma līdzsvars. Latvijā pagaidām šāda veida industriālā komposta pārstrāde SIA “Getliņi EKO” ir paredzēta attīstības plānā (2018. gadā tika izsludināts iepirkums par šo pārstrādi, tas ir noslēdzies un šobrīd gaidām, kad šis iepirkums tiks realizēts). Tomēr līdz industriālā komposta pārstrādes izveidei bioplastmasas traukus varam nodot bioloģisko atkritumu brūnajos konteineros, kur tie tiek uzglabāti, līdz brīdim, kad ir izveidota Latvijā pirmā industriālā komposta pārstrādes ražotne, vai arī pārstrādāt citos veidos.

Bioplastmasa PLA un CPLA jeb Ingeo ir ieguvusi sertifikātu, kas apliecina šo plastmasu kā kompostēšanai piemērotu. Visi nepieciešamie Ingeo biopolimēra testēšanas dati tika iesniegti DIN CERTCO, lai apliecinātu piemērotību kā kompostējamu materiālu iepakošanas vajadzībām Eiropā. Ingeo bioplastmasa izturēja visas nepieciešamās pārbaudes saskaņā ar EN-13432 un saņēma reģistrāciju no DIN CERTCO.

Ņemot vērā, ka Eiropas Savienībā vienreizlietojamie piederumi tiks aizliegti un izņemti no apgrozības no 2021.gada, tad vēl jo vairāk esam priecīgi, ka zinātnieki ir strādājuši un turpina strādāt pie jaunu un dabai draudzīgu trauku un iepakojumu ražošanas. Mēs ticam, ka šādi pētījumi vēl būs un tiks akceptēti arī sabiedrībā, un ka mēs spēsim tuvāko 12 gadu laikā (sīkāk šeit - https://welovetheearth.org/) kardināli mainīt situāciju plastmasas piesārņojuma ziņā uz labo pusi.

Mēs ticam un ceram, ka mēs - visa sabiedrība kopā - spēsim uz mūsu planētas Zemes apturēt globālo sasilšanu, nodrošinot mūsu bērniem un bērnu bērniem līdzvērtīgus dzīvošanas apstākļus, kādi tie ir bijuši mūsu pēdējo pāris paaudžu laikā, ka spēsim apturēt bioloģiskās daudzveidības izzušanu un galu galā – atrast veselīgo līdzvaru starp naudas kāri un cieņu pret dabu.