Dabai draudzīgas atpūtas ceļvedis

Vasara, siltums, svaigs gaiss un ilgi gaidītās brīvdienas aicināt aicina mūs doties ārā no telpām – no dzīvokļiem, mājām, birojiem, noliktavām, lai pavadītu iespējami vairāk laika pie dabas. Un arī atpūtas iespēju piedāvājums ir gana plašs – varam meditēt teltī meža vidū, ļauties saules glāstiem pludmalē, baudīt nostaļģiskas bērnības atmiņas laukos pie vecmāmiņas vai pat ballēties kādā no mūzikas festivāliem. Viss ir mūsu pašu ziņā.
Ir tikai kāds sīkums – ārpus telpām un ierastās vides ir krietni grūtāk nenodarīt pāri dabai, pie kuras vēlamies atpūsties, ar kuru alkstam pavadīt vairāk laika kopā… Tad nu šoreiz par to – kā atpūsties draudzīgi un ar cieņu ne vien pret sevi un saviem tuvākajiem, bet arī pret apkārtējo vidi.

Paņem līdzi tikai tik daudz ēdamā, lai vari paēst, nevis pārēsties un pāri palikušo izmest. Pirms došanās aktīvās brīvdienās pie dabas vai vienkārši piknikā uz tuvējo parku ir vērts pavaicāt sev, vai tiešām man nepieciešams tieši tik daudz ēdiena. Protams, svaigā gaisā un pēc fiziskām aktivitātēm, apetīte mēdz būt ievērojama, tomēr arī šajās reizēs ir vērts izvērtēt kompānijas lielumu un jau iepriekš vienoties, cik daudz un ko kurš paņems līdzi, lai izvairītos no liekiem pārtikas atkritumiem. Svarīga šeit ir plānošana, saskaņošana un nepārspīlēšana.

Līdzi paņemto ēdienu ieteicams sagatavot tā, lai tas ir ērti paņemams rokā un apēdams. Tādā veidā iespējams izvairīties no lieku trauku lietošanas, kas citkārt nepieciešams ēdiena pasniegšanai. Piknikā ērti varētu būt sagriezti augļi, sviestmaizes, pašcepti mafini vai nelielas pankūciņas. Iepakojot tos savos līdzi paņemtajos traukos, piemēram, pārtikas kastītēs, mazās burciņās, saudzēsi dabu, nevairojot lieku atkritumu daudzumu. Ja tomēr ir nepieciešamība pēc vienreizējiem traukiem, iesakām izvēlēties tādus, kas ir dabai draudzīgi – papīra glāzes un cukurniedru šķīvjus. Tos iespējams izmest atkritumos, kad pikniks ir beidzies, vai arī sadedzināt ugunskurā pēc vakariņām, nenodarot kaitējumu dabai.

Tāpat, ja nav iespējams pilnībā iztikt bez atkritumu maisiem, iesakām izvēlēties bio plastmasas maisus, kas šobrīd brīvi pieejami pat lielveikalu plauktos. Bio plastmasa izgatavota no atjaunojamiem biomasas avotiem, piemēram,  augu taukiem un eļļas, kukurūzas cietes, zirņu cietes un citiem. CleanLiving mājas lapā pieejamie bio plastmasas maisi pilnībā noārdās pat mājas komposta atkritumos, nenodarot kaitējumu dabai.

Un visbeidzot, mūsuprāt, būtiskākais priekšnoteikums – ko atnesi, to aiznes. Ja, dodoties atpūsties, ņem līdzi savu ēdienu, higiēnas piederumus vai vienreiz lietojamos traukus, noteikti atceries par iespēju to visu iepakot līdzņemšanai arī projām braucot. Apbruņojies ar kādu miskastes maisu vai iepirkumu kasti, kurā salikt visu, kas paliek pāri pēc atpūtas. Turklāt būtiski atcerēties, ka brīnumainā kārtā projām nesamo atkritumu lielums nereti mēdz pārsniegt atnestā apjomu. Tāpēc svarīgi, pirmkārt, paņemt līdzi vairāk atkritumu maisu kā sākotnēji šķiet nepieciešams, otrkārt, pirms ievietošanas atkritumu maisā, izlietotos iepakojumus izmēra ziņā optimizēt, piemēram – šķīvjus salikt vienā kopīgā kaudzītē un tikai tad ievietot atkritumu maisā vai plastmasas pudeles saspiest, izspiežot no tām gaisu. Pavisam draudzīgi būs, ja izmešanai paredzētos atkritumus arī sašķirosi un, atgriežoties pilsētā, ievietosi tiem paredzētajos konteineros.