Jēgpilns kompostējamo materiālu dzīves cikla noslēgums

bioplastmasaBioplastmasas produkti, ko piedāvājam Tev iegādāties, ir produkti, kas mūs ir pārliecinājuši gan tā atjaunojamo izejmateriālu dēļ, kas sadalās dabā, industriālajās pārstrādes rūpnīcās un mājas komposta kaudzēs, gan arī tā kvalitātes un izturības dēļ. Bet šoreiz vēlamies Tev pastāstīt vairāk par šī biomateriāla noārdīšanās procesu un par to, kas paliek dabā pēc šī materiāla sadalīšanās.

Pētnieki Cīrihes un Šveices federālajā ūdens zinātnes un tehnoloģijas institūtā (EAWAG - Eidgenössische Anstalt für Wasserversorgung, Abwasserreinigung und Gewässerschutz) starpdisciplinārā pētījumā ir konstatējuši, ka mikroorganismi noārda bioplastmasu. Tās ir brīnišķīgas ziņas, kas rada pilnīgi jaunas iespējas atkritumu šķirošanai un atkritumu apsaimniekošanai nākotnē, jo sabiedrība arvien vairāk apzinās, ka bioloģiski noārdāmo plastmasu var izmantot vietās, kur tas ir nepieciešams vai kur pastāv risks, ka klasiskā plastmasa nonāk dabā, piemēram, lauksaimniecībā.

Pētnieki ir pierādījuši, ka augsnē esošie mikroorganismi enerģijas ražošanai izmanto metaboliskā oglekļa PBAT (polibutilēna adipāta tereftalāta (polybutylene adipate terephthalate)) polimērus. Viens no šī procesa blakusproduktiem ir mikrobioloģiskā biomasa, kas ir daļa no dabas aprites cikla. Bioloģiski noārdāmās plastmasas pilnīgas kompostēšanas ilgums ir atkarīgs no dažādiem faktoriem. Kompostējoties augsnē, esošie mikrobi sagremo organisko vielu un pārveido to oglekļa dioksīdā (CO2), ūdenī un biomasā. Lai bioplastmasa varētu veiksmīgi noārdīties, ir nepieciešams mitrums, skābeklis un pietiekama temperatūra kompostēšanas procesam. Kompostēšana aukstā laikā ir lēnāka, bet tā joprojām ir iespējama. Tā pat kā zemākajās temperatūrās kompostējas koku lapas, tāpat kompostējas arī bioloģiski noārdāmie materiāli. Svarīgi, ka mikrobu aktivitāte ir mazāka sausā vai sliktā augsnē, salīdzinot ar barības vielām bagātu augsni. Tieši tādēļ biomateriāli ātrāk sadalās kvalitatīvā piemājas kompostā nevis vienkārši aprakti zemē. Lielisks piemērs tam ir mūsu pašu pagājušajā gadā veiktais eksperiments, kur ar nopļautas zāles kārtu noklājām salocītu atkritumu maisiņu un maisiņu, piepildītu ar mitriem pārtikas pārpalikumiem. Maisiņš ar pārtikas pārpalikumiem bija sadalījies jau apmēram pēc mēneša, bet salocītais atkritumu maiss, kurš rudenī tika vēl aplikts ar sausām lapām, trūdēšanu turpināja vēl šogad.

Polibutirāts (saīsinājums no polibutirāta adipāta tereftalāta jeb PBAT) ir bioloģiski noārdāms polimērs. PBAT ražo daudzi dažādi ražotāji, un to var atpazīt ar preču zīmēm ecoflex®, Wango, Ecoworld, Eastar Bio un Origo-Bi. Parasti to pārdod kā pilnībā bioloģiski noārdāmu alternatīvu zema blīvuma polietilēnam, kam ir daudz līdzīgu īpašību, tostarp elastība un izturība, ļaujot to izmantot daudziem līdzīgiem mērķiem, piemēram, plastmasas maisiņiem un ietinamajām plēvēm. “Kaut arī PBAT ir bioloģiski noārdāms un sadalīsies mājas kompostā, neatstājot toksiskas atliekas, to pašlaik daļēji iegūst no naftas. Interesanti, ka tieši PBAT tiek pievienots, lai produkts degradētos pietiekami ātri, lai atbilstu mājas kompostējamības kritērijiem. Nafta faktiski ir dabiska viela, kas rodas, kad liels daudzums mirušu organismu, galvenokārt zooplanktons un aļģes, tiek aprakti zem nogulumu ieža un tiek pakļauti gan spēcīgam karstumam, gan spiedienam. Naftu atdala, izmantojot paņēmienu, ko sauc par frakcionētu destilāciju, t.i., šķidra maisījuma atdalīšanu frakcijās, kuru viršanas temperatūra atšķiras ar destilāciju. Dažas frakcijas tiek noņemtas un veidotas plastmasā, riepās utt., bet citas tiek izmantotas PBAT ražošanai. Tas ka PBAT ir iegūts no naftas, nenozīmē, ka tas biodegradējas tāpat kā tradicionālā plastmasa un sintētika, faktiski gluži pretēji! Tas noārdās ātrāk un labāk nekā kukurūzas vālīte vai avokado āda!” apgalvo uzņēmuma The Better Packaging Co pārstāvji.

Iespējas šķirot bioloģiski noārdāmos atkritumus
“Cīrihes un Šveices zinātnieku pētījuma rezultāts neapšaubāmi ļaus pašvaldībām un atkritumu rūpniecībai visā ES atzīt sertificētu kompostējamu bioplastmasu bioloģisko atkritumu ieguvumu un funkcionalitāti organisko atkritumu savākšanā. Lauksaimniecībā sertificēta bioloģiski noārdāma plastmasa tagad ir droša alternatīva tradicionālajai lauku mulčēšanai,” secina Hasso fon Pogrels Eiropas bioplastmasas rīkotājdirektors.

Latvijā šobrīd biokomposta ražošana ir tapšanas procesā un projekts dienas gaismu ieraudzīs Rīgā vien nākamgad, bet mēs esam ļoti lielu cerību pilni, ka šāda veida atkritumu šķirošanas poligoni būs pieejami Latvijas iedzīvotājiem tuvākajos gados, lai atkritumu šķirošanu būtu iespējams veikt vēl detalizētāk un jēgpilnāk, kā tas ir iespējams šobrīd. Ceram, ka nākotnē brūno atkritumu konteineri bioatkritumiem būs pieejami katrā daudz dzīvokļu māju pagalmā, un iedzīvotāji Latvijā būs tādējādi motivētāki šķirot arī bioloģiskos atkritumus un nodot tos attiecīgajos atkritumu konteineros un pārstrādei.

Lai kopīgiem spēkiem mums izdodas padarīt Latviju par zaļāko valsti pasaulē! Vai esi par?

Avots:
https://biobagworld.com/microorganisms-degrade-biodegradable-bioplastics/
https://www.betterpackaging.com/what-is-pbat/

[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox"]