Kā dzīvot dabai draudzīgāk!

Daudz runājam par piesārņojumu dabā un par to, ka šis piesārņojums rada kaitējumu ne tikai dabai – augiem, kukaiņiem, dzīvniekiem un putniem, bet arī pašiem cilvēkiem. Un mēs paši arī esam lielākais piesārņojuma veidotājs un atkritumu ražotājs dabā. Redzam, ka liela daļa cilvēku nu jau aktīvāk sāk domāt par dabas saglabāšanu, atkritumu šķirošanu, ekoloģisku lietu izmantošanu, mazāku atkritumu radīšanu aiz sevis un līdzīgām lietām, kas var palīdzēt mazināt radīt negatīvas sekas dabā. Tomēr ir daļa sabiedrības, kurai pie savu paradumu maiņas vēl ir nepieciešams piedomāt, un par to šajā rakstā.

Lai arī šī salīdzinoši maza aktīvistu grupa strādā pie atkritumu mazināšanas savā ikdienas dzīvē, ar to ir par maz. Ir svarīgi iesaistīties katram un ikvienam no mums! To ļoti labi parāda dabas untumi, nu jau varētu teikt visos gadalaikos, bet jo īpaši šī vasara līdz šim Latvijā ir bijusi ļoti savāda salīdzinājumā ar iepriekšējām. Gaisa temperatūras svārstības salīdzinoši lielā amplitūdā, pēkšņi uzradušās spēcīgas vēja brāzmas, vienu brīdi liels sausuma periods, otrā brīdī nolīst vairāku nedēļu norma, un nu jau varam teikt, ka pie mums Latvijā ir sastopamas arī viesuļvētras, turklāt tik spēcīgas, ka iznīcina veselas saimniecības. Izmaiņas dabā ir notikušas vienmēr un zeme ir mainījusies vienmēr, to nevar noliegt, bet šobrīd tas notiek pārāk strauji un to lielā mērā ir izraisījis piesārņojums, ko radām! Kādi vēl pierādījumi ir nepieciešami, lai saprastu, ka kaut ko ir jāmaina mūsu pastāvēšanā uz Zemes, turklāt strauji?

Esam apkopojuši dažus vienkāršus, bet apkārtējai videi nozīmīgus paņēmienus, kā dzīvot dabai draudzīgāk un saglabāt vidi, kurā dzīvojam, pēc iespējas tīrāku un dabiskāku.

 

• Ejot iepirkties, IZMANTO SAVU MAISIŅU, vislabāk auduma maisiņu vai somu!

Šāda veida maisiņu vienmēr noderīgi turēt somā gadījumiem, ja veikalā sanāk ieiet neparedzēti. Ja vēl neesi gatavs auduma maisiņam, tad izmanto kaut vai plastmasas vai papīra maisiņu, ko esi iegādājies iepriekšējā iepirkšanās reizē. Arī tas būs labāk, kā katru reizi iegādāties un izmantot jaunu maisiņu.

 

 

• IZVĒLIES PRODUKTUS, KAS NAV IEPAKOTI
Piemēram, tomātus, gurķus un citus augļus droši var likt uzreiz iepirkumu grozā, neizmantojot mazos, caurspīdīgos plastmasas maisiņus. Kā arī labāk izvēlēties gurķi, kurš ir bez iepakojuma, nevis tādus, kuri iepakoti plastmasas plēvē! ;) Ja tomēr ļoti gribas dārzeņus vai citus produktus iepakot atsevišķā maisiņā, apdomā par nelielu auduma maisiņu ieviešanu savā ikdienā.

 

 

• IZVĒLIES LIETOT EKOLOĢISKUS PRODUKTUS gan pārtikā, gan uzkopšanā, gan skaistumkopšanā un citur.

Lai būtu pārliecināts, ka esi izvēlējies ekoloģiskus produktus, kā špikeri saglabā sev vai mēģini iegaumēt šos ekomarķējumus, kas apliecina, ka preces ir ekoloģiskas un dabai draudzīgas. Vairāk par ekomarķējumiem lasi šeit. Ja vēl nelieto ekoloģiskus produktus, tad sāc ar viena vai divu ekoloģisku produktu ieviešanu savā ikdienā. Ja jāiegādājas kāds jauns produkts, padomā - varbūt vari izmēģināt ko dabai draudzīgāku.

 

 

• Ja ikdienā patīk izmantot iespēju iegādāties kafiju līdzņemšanai, apdomā iespēju iegādāties DAUDZREIZ LIETOJAMO KRŪZĪTI, kurā uzpildīt kafiju.
Nu jau ir vairāki uzņēmumi Latvijā, kas atbalsta savu krūzīšu izmantošanu un pat piedāvā dažādas atlaides tiem, kas izvēlas dzērienu līdzņemšanai paņemt savā krūzītē.
Cik daudz krūzītes dienā un nedēļā Tu izmanto?
Uzņēmumiem un savām darba vietām iesaki pāriet uz eko krūzīšu izmantošanu, tās dabā sadalās daudz ātrāk un neatstāj kaitīgos atkritumus.

 

 

• Ja vēlies atpūsties DABĀ, bet nu galīgi nesanāk izmantot parastos traukus, tad IZMANTO EKOLOĢISKOS VIENREIZ LIETOJAMOS TRAUKUS, kas dabā sadalās un neatstāj kaitīgās vielas. Bet atceries, ka arī šos traukus aiz sevis ir jāsavāc un jāizmet atkritumu konteineros!
 

 

 

 

• ŠĶIRO ATKRITUMUS un šķiro atbildīgi, lai sašķirotie atkritumi nonāk attiecīgajās izgāztuvēs un šķirošanas laukumos.
Ja vēl nezini, tad noskaidro, kur ir tuvākie atkritumu šķirošanas konteineri. To viegli izdarīt šeit. Ievies mājās vairākas atkritumu tvertnes vai maisiņus, kuros liec izlietotās, sašķirotās lietas un izmet tos konteineros, kuros tos paredzēts izmest. Šeit vari apskatīt, kā šķirot ir pareizi. Kādus atkritumus var likt kopā un kurus atkritumus likt kurā konteinerī.

 

 

• Izmanto BIOPLASTMASAS ATKRITUMU MAISUS, kas dabā sadalās. Arī viena, divu maisiņu nomaiņa no plastmasas uz ekoloģiski noārdošu bio maisiņu būs pozitīvs solis piesārņojuma samazināšanā!

 

 

 

 

 

• Ja tev ir mājdzīvnieks, kuru ved pastaigā un kā kārtīgs saimnieks arī savāc atkritumus aiz sava mīluļa, savāc tos bioplastmasas maisiņos, kas arī dabā sadalās dažu nedēļu laikā un neatstāj mikroplastmasu aiz sevis tā vietā, lai paliktu un saglabātos vairākus gadu desmitus.

 

 

 

• Ja Tavs hobijs ir makšķerēšana, atceries, ka tieši makšķerauklas un citi makšķernieku piederumi veido vienu no būtiskākajiem piesārņojumiem Latvijas dabā! Tieši šos piederumus pēc tam ir visgrūtāk savākt, tādēļ īpaši svarīgi ir, lai tieši Tu esi tas, kas aiz sevis savāc visu to, ko esi ienesis dabā, neapdraudot kaut vienas dzīvas radības eksistenci ar savu hobiju!

• Iegādājoties jaunas preces apdomā, vai tiešām tās Tev ir nepieciešamas un cik ilgi tās
Tev kalpos un būs labs palīgs ikdienā?

• Sev nederīgās lietas atdod kādam, kuram tās varētu noderēt!

• Ja, dodoties pastaigā, redzi izmētātus atkritumus, paņem tos un salasi! Būsi padarījis labu darbu! Iespējams, ka kāds pasmiesies un teiks, ka nav vērts, tomēr iespējams, ka kāds nākamajā reizē sekos Tavam piemēram!

Visiem jau zināms, ka 2021. gadā vairs nevarēs iegādāties vienreizlietojamo plastmasu! Tāpēc sāc sevi radināt pie šāda dzīvesveida jau tagad! Cik sarežģīti tas varētu būt? Vai Tev nāktos daudz mainīt savos tagadējos ieradumos? Padomā!

Mūsu kā sabiedrības kopējie ikdienas ieradumi mainās lēni - cits pārmaiņas pieņem ātrāk, cits vēlāk. Bet mēs katrs varam censties dzīvot dabai draudzīgāk jau šodien. Un atceries - pieprasījums rada piedāvājumu! No tā, cik daudz izmantosim iepakotas preces un ķīmiskās sintētikas preces, būs atkarīgas arī ražotāju piedāvātās preču kategorijas un iepakojumu veidi, tāpēc aicinām savas izvēles veikt atbildīgi un mainīt savus ikdienas paradumus jau tagad!

Savukārt, ja redzi kādu, kas tīšuprāt izmet sev nevajadzīgās lietas uz ielas, atstāj mežā vai pie jūras, būs tikai apsveicami, ja saņemsies un pateiksi kādu stingru vārdu šī cilvēka virzienā, kurš savas nolaidības pēc piesārņo apkārtni! :)

Neesi vienaldzīgs – palīdzi glābt savas mājas un iesaisties pozitīvu pārmaiņu radīšanā jau šodien!