Kā svinēt svētkus ekoloģiski un ar pievienoto vērtību?

Straujiem soļiem tuvojas vieni no gada gaidītākajiem svētkiem. Kā Tu tos svinēsi? Vai esi plānojis lielus svētkus ar pārbagātiem galdiem un dāvanu kalniem? Jeb liela mēroga svinēšana tomēr nav piemērota Tev? Un cik daudzi no visiem paredzētajiem Ziemassvētku labumiem tiešām ir Tev svarīgi?

Šoreiz vēlamies mudināt svinēt svētkus ekoloģiski un dabai draudzīgi, domājot vairāk par to, cik daudz no paredzētā ir nepieciešams likt uz svētku galda, un kas no visa ierastā iespējams ir tikai nelietderīga svētku mānija! Rakstā lasi dažus padomus, ar ko sākt, lai svētkus svinēt varētu skaisti, bet tajā pašā laikā atbildīgi pret dabu un vidi!

1. Svētku egles rotāšana. Eglītes rotāšana ir viena no Ziemassvētku neatņemamām sastāvdaļām. Ja tev jau mājās ir rotājumi, protams, izmanto jau esošos, bet, ja vēlies ko jaunu, tad ierasto eglīšu mantiņu vietā vari eglīti rotāt ar dabai draudzīgiem materiāliem. Izmanto dabiskus materiālus, piemēram čiekurus, zīles, riekstu čaumalas, niedru puzurus. Varbūt tev ir kāds kurš var palīdzēt sagriezt koka ripas, kuras vēlāk vari izgreznot un iekarināt eglītē? Šī var būt arī vienreizēja nodarbe, kurā iespējams ne vien iegūt Ziemassvētku sajūtu, bet arī izveidot unikālus rotājumus, kas turklāt ir ilgtspējīgi. Ja tev mājās ir bērni, tad rotājumu veidošana var būt kopēja atrakcija, un bērnu prieks par sagatavotajiem rotājumiem, kurus iekarināt mājas eglītē būs divkāršs.

2. Svētku mielasts. Vai esi jau domājis ko liksi svētku galdā? Vai jūsu ģimenei ir kāds īpašs ēdiens, ko gatavojat tieši Ziemassvētkos? Vēlamies vien ieteikt, lai veikalā iegādājies tiešām tikai tās lietas ko ēdīsiet un tieši tik daudz, lai iegādāto var paspēt apēst, pirms tas aiziet bojā. Lai iegādātos tikai tās lietas, kas patiešām ir nepieciešamas, iesakām jau mājās izdomāt, ko gatavosi un cik daudz produktus mielasta sagatavošanai būs nepieciešams. Pirms dodies uz veikalu, sagatavo nepieciešamo lietu sarakstu un veikalā no tā neatkāpies. Tas palīdz izvairīties no lieku preču iegādāšanās, līdz ar to arī samazina atkritumu daudzumu un palīdz ietaupīt Tavu naudu!

3. Iepirkšanās svētkiem. Iepērkoties pievērs uzmanību ekoloģiskiem produktiem un noteikti arī produktu iepakojumam. Ja iespējams, pērc preces bez iepakojuma vai paņem no mājām līdzi trauciņu kurā iepakot nepieciešamo preci. To vislabāk izdarīt vai nu bez iepakojuma veikalos, kas nu jau ir pieejami gandrīz katrā pilsētā, vai arī iepērkoties pie mājražotājiem – viņu piedāvātie produkti ir pašu rokām audzēti un parasti arī dabai draudzīgi un tiešām garšīgi.

4. Iepirkuma maisiņi. Dodoties iepirkties, paņem līdz savu iepirkuma maisiņu un 0,20 centus, ko būtu samaksājis par katru maisiņu, iemet labdarības kārbiņā pie kases. Arī staigājot pa pārtikas tirdzniecības veikaliem, izvairies no mazo augļu maisiņu izmantošanas.

5. Dāvanu saiņošana. Cik dāvanas Ziemassvētkos šogad plāno uzdāvināt? Vai esi jau padomājis, kā tās iesaiņosi? Tev noteikti mājās ir saglabāti kādi iesaiņojamie materiāli - tādi, kas saglabājušies no iepriekšējiem gadiem, vai arī tādi, kas ir saņemti kopā ar dāvanu. Šis ir laiks, kad varam tos izmantot atkārtoti. Ja tomēr nākas iegādāties ko jaunu, tad izvēlies tādus materiālus, ko iespējams pārstrādāt, izvairies no spīdīgiem, balinātiem vai laminētiem materiāliem, jo tos diemžēl pārstrādāt nav iespējams un pēc izlietošanas tie nonāks apglabājamo atkritumu poligonā. Izmanto tādus dabai draudzīgus materiālus, piemēram lina maisiņus, kurus dāvanas saņēmējs varēs lietot arī pēc dāvanas izsaiņošanas.

6. Pārpalikumu savākšana. Kad svētku mielasts ir aizvadīts, novācot galdu un svētku telpu atlikumus, sašķiro tos - pāri palikušo ēdienu atstāj apēšanai nākamajā dienā, noteikti ieliec ledusskapī visu ēdienu, kas ātri bojājas, lai varētu to vēlāk apēst nevis izmest miskastē. Pievērs uzmanību arī atkritumiem – škiro arī tos, lai veicinātu to atkārtotu izmantošanu.

Vari būt patiešām lepns un sevi paslavēt, ja tev izdosies ievērot visus šos ieteikumus, tomēr, ja ņemsi vērā kaut daļu no šiem padomiem, arī tas jau būs solis pretī labākai un atbildīgākai resursu izmantošanai un dabas saudzēšanai!

Lai visiem skaisti, priecīgi un atbildīgi Ziemassvētki!