Kāda ir biopolimēru loma vides piesārņojuma samazināšanā?

Bioloģiski noārdāmā plastmasa vēsturiski tika izstrādāta, lai mazinātu organisko atkritumu apglabāšanu vai sadedzināšanu, novirzot tos uz bioloģisko sadalīšanos kompostu, kas tādējādi dod augsnei bagātinošu materiālu, lai to uzlabotu. Mēs visi zinām, ka augsnei ir vajadzīgas barības vielas, lai tā paliktu auglīga, bet vai zināji, ka augsne ir ierobežots resurss? Sagaidāms, ka pasaulē līdz 2050. gadam attīstības, erozijas un mežu izciršanas dēļ apstrādājamās augsnes daudzums uz vienu iedzīvotāju samazināsies uz pusi.

Mēs esam atkarīgi no veselīgas augsnes

“Augsne nav atjaunojama, un dabīgai 10 cm augsnes slāņa izveidošanai nepieciešami vairāk nekā 2000 gadi. Bet mūsu dzīve ir atkarīga no augsnes - visa pārtikas ražošana sākas augsnē, un augsne piesaista milzīgu daudzumu CO2, kas citādi nonāktu atmosfērā. Bet, neskatoties uz to, ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija novērtē, ka 33% planētas augsnes ir degradēta un bojāta no ķīmiska piesārņojuma, paskābināšanās, barības vielu nelīdzsvarotības un daudz kā cita dēļ,” saka Novamont, kas ir pionieris biopolimēru izejvielu ražošanā, izpilddirektore Katija Bastioli.

„Klimata pārmaiņu un degradētās augsnes kopīgā ietekme nākamo 30 gadu laikā var uz pusi samazināt lauksaimniecības produkcijas apjomu vairākos sausuma skartajos reģionos. Visā pasaulē mums ir nepieciešams daudz vairāk organisko materiālu, un visaptveroša pārtikas atkritumu un organisko materiālu atdalīšana un kompostēšana var palīdzēt to veicināt,” saka Katija Bastioli.

Kā BioBag produkcija var veicināt aprites ekonomiku?

Ilgtspējīgi produkti, kas ir bioloģiski noārdāmi, piemēram, kompostējama bioplastmasa, var palīdzēt izvairīties no dabiska un nenoārdāma piesārņojuma uzkrāšanās vidē, piemēram, tradicionālajās plastmasās. Pārstrādātajam komposta materiālam uzlabojot augsnes un ūdens kvalitāti, tas var bagātināt ekosistēmu, kā arī mazināt mikroplastmasas piesārņojumu gan augsnēs, gan jūrās un okeānos. Rezultātā augsne un ūdens saglabā savu kvalitāti un spēj atjaunoties. Bioprodukti nav galīgais piesārņojuma risinājums, taču tie var palīdzēt šo piesārņojumu ierobežot.

Piemēram, ja pārtikas audzētāji augsnes pārklāšanai izmanto plastmasas plēves, to atlikumi piesārņo lauksaimniecības zemes, un gadu no gada šī plastmasa uzkrājas un mūsu lauksaimniecības augsnēs vairojas mikroplastmasas piesārņojums. Šobrīd ar šo problēmu saskaras milzīgs daudzums lauksaimnieku Dienvideiropā. Turpretī kompostējamās BioBag augsnes plēves augsnē sadalīsies un kļūs par ūdeni, CO2 un humusu. Tas pats piemērs ir attiecināms arī uz maisiem pārtikas atkritumu savākšanai.

Tikai divi procenti no visa plastmasas patēriņa pasaulē tiek atkārtoti izmantoti vienam un tam pašam mērķim. Un tikai 12% tiek pārstrādāti, t.i, tiek atkārtoti izmantoti, bet sliktākas kvalitātes produktos nekā oriģināls. Atbildīgam ražošanas un patēriņa dzīvesciklam ir jābūt apļveida, lai mēs izmantotu pēc iespējas mazāk resursu, saprātīgi tos izmantotu un pēc tam nodrošinātu resursu atkārtotu izmantošanu.

European Bioplastics, kas ir Eiropas biopolimēru asociācija, ir izstrādājusi skaidras vadlīnijas, kādos gadījumos vislabāk ir izmantot kompostējamo bioplastmasu, nevis tradicionālo plastmasu:

  • Pārtikas atkritumu maisi
  • Ļoti plāni plastmasas maisiņi / maisiņi augļiem un dārzeņiem
  • Tējas maisiņi
  • Kafijas kapsulas, kafijas spilventiņi, kafijas filtri
  • Augļu etiķetes
  • Iesaiņojuma plēve (un vai kopā ar) uzlīmēm / etiķetes svaigiem produktiem
  • Vienreizlietojamie trauki

Ne visiem produktiem ir izstrādātas ekoloģiskas un kompostējamas alternatīvas, taču jau šobrīd ir vairāki masu patēriņa produkti, kas ir dabai draudzīgi un kas, pareizi tos pārstrādājot, veido jēgpilnu to dzīvesciklu, kā arī mazina piesārņojumu. Aicinām Tevi izmantot šo iespēju un aizstāt plastmasu ar dabai draudzīgiem produktiem!

Bioloģiska plastmasas alternatīva no ražotāja BioBag, kas jau šobrīd ir Latvijā pieejama un izmantojama:

Kārtējo reizi der atcerēties, ka uz Zemes mēs esam tikai viesi un ka uzkavēsimies šeit tikai neilgu laiku! Mums ir jāspēj saglabāt Zemes resursus arī citām paaudzēm tā, lai tās varētu justies tik pat labi kā mēs savā laikā, lai nākamās paaudzes varētu saukt Zemi par savām mājām, kopt un mīlēt vietu, kurā dzīvojam. Tāpēc būsim atbildīgi savās izvēlēs un ikdienas iepirkšanās paradumos!

Biopolimēru produktu dzīves cikls

 

Informācija rakstā no: https://biobagworld.com/blog/role-bioplastic-circular-economy/