Kāpēc parasto plastmasu aizstāt ar biodegradējamo?

Kāpēc BioBag ražo biodegradējamos maisus, skaidro BioBag International līdzīpašnieks Jorn Johansen. “Pirmkārt, mums ir jāvāc organiskie atkritumi. Tā ir liela problēma gan Eiropā, gan visā pasaulē. Vākt organiskos atkritumus šajos maisos ir vienkārši un higiēniski. Kad šie savāktie organiskie atkritumi tiek kompostēti, tie kopā ar šiem maisiem atgriežas atpakaļ pie dabas."

"Metāns ir viens no lielajiem izaicinājumiem visā pasaulē. Organiskie atkritumi ir viens no galvenajiem metāna izdalītājiem, un tas atstāj lielu ietekmi uz globālo sasilšanu. Eiropas Savienībai ir ļoti stingri noteikumi un skaidri mērķi - savākt pēc iespējas vairāk organisko atkritumu, vai nu dabasgāzes stacijās, vai ar kompostēšanas palīdzību. Latvija ir viena no valstīm, kas pagaidām neizpilda ES uzstādītos mērķus organisko atkritumu savākšanā. Tāpēc Latvijai ir jāvāc organiskie atkritumi daudz lielākos apjomos. Tas, manuprāt, jau ir iekļauts Latvijas tuvākajos plānos atkritumu apsaimniekošanā. Tomēr, izmantojot šos maisus, piemēram, kā parastus iepirkumu maisus, un pēc tam izmantojot tos atkārtoti, lai savāktu organiskos atkritumus, piemēram, speciālā virtuves atkritumu savākšanas grozā, tiek izveidots noslēgts, jēgpilns maisa aprites loks, kas beidzas ar maisa sadalīšanos augsnē.

Šis materiāls ir tikpat izturīgs kā ikdienā lietotie, tradicionālie plastmasas maisiņi. Piemēram, Itālija ir vadošā valsts pasaulē šo maisiņu izmantošanā. Visi tirgotāji, visi lielveikali Itālijā izmanto tikai kompostējamos maisiņus. Pēc tam cilvēki tos izmanto atkārtoti, lai savāktu organiskos atkritumus, ko pēc tam savāc atkritumu apsaimniekotāji un kompostē. Itālijā šobrīd jūs neatradīsiet nevienu tradicionālo plastmasas maisiņu. Tie ir pazuduši, tie ir aizliegti. Nav šaubu, ka šie materiāli ir dārgāki par tradicionālo polietilēnu. Cena ir vidēji 2,5 - 3 reizes lielāka. Jā, protams, cena ir problēma. Tomēr 30 gadu laikā kopš ražošanas sākuma cenas ir kritušās ievērojami. Tāpat ievērojami ir pieauguši ražošanas apjomi. Mēs joprojām uzskatam, ka ražošanas izmaksas ir iespējams samazināt vēl vairāk. Tomēr svarīgāk ir valdību līmenī palielināt nodokļus tradicionālajai plastmasai, kas daudzviet pasaulē jau notiek. Viens labs piemērs atkal ir Itālija, kur tradicionālie plastmasas maisiņi tika pilnībā aizliegti.

Ir vajadzīgs atbalsts, ir vajadzīgi smagi lēmumi, šeit Eiropā piemēram no Eiropas Savienības puses, un arī lokāli - ir vajadzīgs atbalsts no valdības. Mums ir lielas problēmas ar mūsu okeāniem. Tie ir piesārņoti ar tūkstošiem tonnu plastmasas maisiņu, kuri tur būs vienmēr. Mēs tiešām ceram, ka šis ir tikai sākums. Pat ja šis kļūs par ilgtspējīgu biznesu, tas joprojām būs niecīgs salīdzinot ar tradicionālās plastmasas industriju. Tomēr mēs esam pārliecināti, ka biomateriāliem ir gaidāma laba nākotne.”