Ko darīt ar neapēsto svētku maltīti?

Ziemassvetku maltiteZiemassvētki ir jau klāt, un tie iekļauj sevī svētku svinēšanu ģimenes un draugu lokā, dāvanu dāvināšanas un saņemšanas prieku, dziesmu dziedāšanu un, protams, ēdienu gatavošanu svētku galdam. Šogad, domājot par pašu drošību, svinības visticamāk būs mazāk vērienīgas, tomēr svētku galda gatavošana tik vai tā notiks katrā mājā un ģimenē. Pīrāgu, piparkūku un, nu jau par tradīciju kļuvušo, mandarīnu smarža, domājams, piepildīs daudzu Latvijā dzīvojošo ģimeņu mājas, kāpņutelpas, pagalmus, radot pacilājošu svētku sajūtu daudziem no mums.

Jūs droši vien esat piedzīvojuši arī pārbagātus galda klājumus ar dažnedažādiem ēdieniem, kad visu uz galda sarūpēto nav iespējams apēst. Šajā rakstā apskatīsim ko darīt ar pāri palikušo ēdienu, kā labāk organizēt tā apēšanu, izlietošanu vai izmešanu.

Interesanti, ka pat latviešu tautas tradīcijas saka, ka Ziemassvētkos uz galda jābūt deviņiem ēdieniem, lai nākamais gads būtu pārticis un bagāts.

Ja esi no tiem, kas stingri pieturās pie latviešu tradīciju ievērošanas un galdu klāj bagātīgi ar zirņiem, pīrāgiem, piparkūkām, štovētiem kāpostiem un pārējām svarīgajām maltītes sastāvdaļām, tad sākumā iesakām apdomāt, cik daudz no šiem galdā liekamajiem ēdieniem tiešām tiks ēsti un cik lielu apjomu tavā mājā plānotais cilvēku daudzums ir spējīgs apēst.

Tomēr, ja galdu ir sanācis uzklāt pārbagātu un saproti, ka ēdiens tomēr netiks apēsts, to noteikti vari saglabāt nākamās dienas maltītēm. Nākamā dienā kādā no ēdienreizēm vari ēst kaut ko no iepriekšējās dienas svētku galda ēdienkartes. Svaigos dārzeņus vari ielikt maisiņā un ievietot saldētavā, lai kādā citā dienā tos vari izmantot, piemēram, zupas pagatavošanai. Svaigos dārzeņus vari izmantot arī, lai pabarotu kādus dzīvniekus, piemēram, apmeklē kādu briežu dārzu, kur briežu saime noteikti priecāsies par kādu gardu un sulīgu burkānu svētku laikā.

Ja svētkos pie tevis ciemojās viesi, tad pāri palikušo ēdienu vari smuki iesaiņot trauciņos un iedot līdzi ciemiņiem.

! Atceries neapēsto ēdienu, kas ātri bojājas, ilgāk svaigu saglabāt vari ledusskapī.

Lai ledusskapī ieliktu pēc iespējas vairāk pārtikas ietin to pārtikas plēvē. Atvērtos traukus pārklāj ar plēvi, tādā veidā būs ierobežotas iespējas sajaukties smaržām un garšām, kas atrodas ledusskapī.

Svētku laikā noteikti paliek pāri iesākts un neapēsts ēdiens, jo sevišķi bērniem. Šādus pārtikas atkritumus šobrīd jau ir iespējams šķirot. Lai šķirošana būtu patīkamāka un ērtāka, izmanto komposta grozu, tajā ērti var ielikt bioloģisko atkritumu maisiņu un masiņu kopā ar saturu izmest piemājas komposta kaudzē, bioloģiskie atkritumi kopā ar maisiņu sadalīsies pāris mēnešu laikā.

! Jāatceras, ja dzīvo dzīvokļu mājās, tad atkritumus brūnajā konteinerā jāizmet bez maisiņa.

Šobrīd vēl kompostējamos maisiņus brūnajos konteineros izmest nedrīkst, jo Latvijā esošās kompostēšanas sistēma maisiņus nespēj pārstrādāt.

Lai izdodas svētkus nosvinēt bez pārlieku lielas izēšanās, un, lai viss no sarūpētā mielasta tiku “gardu muti” apēsts! Lai svētku svinēšana sagādā prieku un patīkamas emocijas!

Ģimeniskus, sirdi sildošus Ziemassvētkus un skaistu, iespējām bagātu Jauno 2022. gadu!

[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox"]