Labā prakse plastmasas ierobežošanā un pārstrādē

Plastmasas ierobežošana Latvijā

plastmasas ierobežošanaPar plastmasas ierobežošanu Latvijā tiek runāts jau vairākus gadus, un šobrīd esam nonākuši līdz tam, ka sākot ar 2021. gada jūliju Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu veikalu plauktos nebūs pieejami:

🍀 vienreizlietojamie plastmasas galda piederumi (dakšas, naži, karotes, irbulīši);
🍀 vienreizlietojamie plastmasas šķīvji;
🍀 plastmasas salmiņi;
🍀 no plastmasas gatavoti vates kociņi;
🍀 plastmasas balonu kociņi;
🍀 oksonoārdāmā plastmasa un ēdiena trauki, kā arī putu polistirola dzērienu glāzītes.

Mūs kā uzņēmumu, kas iestājas par tīru vidi mums apkārt un iespēju līdzās pastāvēt cilvēkiem, dzīvniekiem, kukaiņiem, nekaitējot apkārtējai dabai, tas ļoti iepriecina. Taču saprotam arī to, ka liela daļa sabiedrības par šiem aizliegumiem joprojām ir neizpratnē, tamdēļ ļoti priecājamies par nākamo Eiropas teritoriālās sadarbības programmas projektu Plasteco Atbalsts ES reģioniem plastmasas atkritumu mazināšanai un ierobežošanai. Šis ir viens no lielākajiem projektiem plastmasas samazināšanai valstiskā un ES līmenī. Projektā iesaistītas 8 Eiropas Savienības valstis, tajā skaitā arī biedrība Baltijas Krasti no Latvijas. “Projekta uzmanības centrā būs sasniegumi atkritumu apsaimniekošanā, vienreiz lietojamu plastmasu izskaušana un izaugsmes stimulēšana, izmantojot ekoinovācijas. PLASTECO projekts attiecas uz tādām jomām kā atkritumu apsaimniekošana, publisko iepirkumu, finansējumu/investīcijām, otrreizējām izejvielām un izpratnes veicināšanu. Projekts ļaus novērtēt pašreizējo situāciju, noteikt ilgtspējīgas izaugsmes iespējas un izstrādāt jaunus politikas plānošanas pasākumus plastmasas atkritumu samazināšanai, virzoties uz aprites ekonomikas ieviešanas principiem. Latvijai, tāpat kā Eiropai, veicams apjomīgs darbs plastmasas atkritumu samazināšanas un sabiedrības izglītošanas virzienā un projekts Plasteco ir nozīmīgs atbalsts šo mērķu sasniegšanā,” biedrība Baltijas Krasti. Mūsuprāt, šāda veida projektā tieši sabiedrības izglītošanai un izpratnes veicināšanai par plastmasas izmantošanu un samazināšanas nepieciešamību ikdienā, ir visbūtiskākā loma. Jo tikai izglītojot sabiedrību un radot izpratni par patieso situāciju pasaulē, ir iespējams veicināt plastmasas aizstāšanu pret dabai draudzīgiem materiāliem un plastmasas patēriņa samazināšanu.

Labie piemēri atkritumu savākšanā un plastmasas pārstrādē
No sirds priecājamies par pozitīvajiem piemēriem plastmasas šķirošanā un pārstrādē. Vienlaikus pateicamies ikvienam, kas iesaistās vides kopšanā, sākot ar talkām, kas tiek organizētas pavasarī, beidzot ar individuāli veiktajiem publisko vietu sakopšanas darbiem. Priecājamies par ikvienu aktīvistu, kurš publicē savus paveiktos darbiņus publisko vietu uzkopšanā. Lai arī dažkārt lasām negatīvus komentārus pie bildēm ar savāktiem atkritumu maisiem, mēs tomēr vēlamies atbalstīt un iedrošināt šāda veida publikācijas - rādiet un stāstiet! Kāds, iespējams, nākamreiz padomās pirms metīs nevajadzīgo pudeli grāvmalā, kāds, iespējams, nākamreiz dodoties pastaigā arī paņems maisiņu, ko pielasīt ar kāda cita atstāto drazu!

Liela nozīme plastmasas radītajiem atkritumiem ir tās otrreizējai pārstrādei. Lielisks piemērs plastmasas otrreizējai pārstrādei ir ceļu būvniecība. Šobrīd pasaulē jau vairāk kā 40 miljoni kilometru ceļa ir būvēti no plastmasas atkritumiem un pagājušā gada oktobrī šāda veida ceļu būvniecība tika izmēģināta arī mūsu kaimiņvalstī Igaunijā. “Viena kilometra ceļa izbūvei tiek izmantoti plastmasas atkritumi, kuru svars ir ekvivalents 684 tūkstošiem plastmasas pudeļu vai 1,8 miljoniem vienreizējās lietošanas plastmasas maisiņu svaram. Inovatīvo tehnoloģiju ir izstrādājusi Skotijas kompānija "MacRebur", un tai pieder arī jaunā rūpnīca, kurā plastmasu pārstrādā granulās. Tālāk tās tiek pievienotas ceļa segumam, ļaujot samazināt bituma daudzumu asfaltā. Plastmasas atkritumu granulas augstā temperatūrā tiek izkausētas asfaltbetona maisījumā, nodrošinot, lai plastmasa izkustu vienmērīgi, neveidojot mikroplastmasu. Jāuzsver, ka, beidzoties asfalta kalpošanas termiņam, ceļa seguma materiāls var tikt pārstrādāts un atkārtoti izmantots ceļu būvē.” Delfi.lv. Šobrīd šāda veida ceļu būvniecība ir bijusi veiksmīga – plastmasas ceļiem mazāk veidojas bedrītes un tas ir izturīgāks pret izstiepšanos un saraušanos, ko rada laikapstākļu izmaiņas dabā. “Nākotnē Igaunijā plānots celt arī jaunu ražotni, kas varēs piegādāt no vietējiem plastmasas atkritumiem būvētas granulas asfalta ražotājiem gan Baltijā, gan Ziemeļvalstīs” stāsta "MacRebur" līdzdibinātājs Gordons Reids.

Milzīga loma plastmasas atkritumu samazināšanai un tās otrreizējai pārstrādei, ir atkritumu šķirošana. Taču arī par atkritumu šķirošanas nepieciešamību un pareizu šķirošanu joprojām ir nepieciešama sabiedrības izglītošana. Tāpēc vēlamies atgādināt un vērst uzmanību - būtiskākās kļūdas, ko cilvēki pieļauj, šķirojot plastmasas atkritumus, ir netīru vienreizlietojamā iepakojuma izmešana plastmasas atkritumu konteineros, kā arī bērnu rotaļlietu, eļļas pudeļu un vienreizlietojamo trauku izmešana plastmasas atkritumu konteineros. Šīs ir lietas, kas jāizmet parastajos atkritumu konteineros, jo tās netiek pārstrādātas.

Labi un saprotami informāciju par pareizu atkritumu šķirošanu var uzzināt AS «Latvijas Zaļais punkts» mājaslapā (http://www.zalais.lv/lv/atkritumu-skirosana/) – infografikas un apraksti. Un SIA „Zaļā josta” mājaslapā (http://www.zalajosta.lv/lv/ka-pareizi-skirot-atkritumus) – video un apraksti. Kā arī ļoti daudziem cilvēkiem, it sevišķi lauku teritorijās dzīvojošiem, joprojām trūkst informācijas par to, ka nevajadzīgos atkritumus bez maksas ir iespējams nodot vairākos atkritumu šķirošanas laukumos visā Latvijā. Mājaslapā atkritumi.lv (https://www.atkritumi.lv/lv/karte/) iespējams atrast informāciju, kur ir atkritumu šķirošanas laukumi, un kādus atkritumus tajos iespējams nodot. Ieskaties!

Aicinām ikvienu sabiedrības daļu – uzņēmumus un fiziskas personas, ikvienu indivīdu, domāt un rīkoties dabai draudzīgi! Sāc ar atkritumu šķirošanu un ikdienā izmantojamo lietu aizvietošanu ar lietām, kas izgatavotas no dabai draudzīgiem materiāliem. Piemēram – atkritumu konteinerī parastās plastmasas maisiņus aizvieto ar biomateriālu atkritumu maisiem. Ja uzņēmumā izmanto vienreizlietojamos traukus, tad parasto plastmasas trauku vietā izvēlies dabai draudzīgus cukurniedru traukus vai traukus, kas ražoti no biomateriāliem. Vedot pastaigā savu suni, līdzi ņem dabai draudzīgu maisiņu, kas ražots no biomateriāla un veiksmīgi sadalīsies kopā ar suņa kaku nevis iemarinēs to uz vairākiem gadiem. Ar šādām vienkāršām izmaiņām, nedaudz piedomājot pie savām izvēlēm, mēs katrs varam mainīt un uzlabot esošo situāciju ar pārlieku lielo piesārņojumu, ko paši esam radījuši dažu desmitu gadu laikā.

Saņemies! Tu to vari - mēs to varam!

[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox"]