Lauksaimniecības plēve BioAgri – zemnieku pieredze dzērveņu audzēšanā

BioAgri daudzgadīgo plēvi šogad izmēģina Latvijas Valsts Meži Kalsnavas arborētumā. Par līdzšinējo pieredzi darbā ar kompostējamo plēvi BioAgri stāsta dendroloģe Liene Opincāne.

“Šogad trīsgadīgo kompostējamo plēvi BioAgri izmantojām lielogu dzērveņu audzēšanā. BioAgri plēve palīdz noturēt mitrumu, kas ir nepieciešams dzērvenēm, un aizkavē nezāļu augšanu, kamēr šīs ogas kārtīgi ieaugsies. Manuprāt, plēve ir ļoti piemērota arī dekoratīvajos stādījumos, jo pirmajos gados plēve palīdz tiem ieaugt, aizturot nezāles, bet vēlāk plēve augiem vairs nav nepieciešama. Šeit mēs audzējam Amerikas lielogu dzērveņu šķirnes, mums ir Latvijā selekcionētas un Amerikas šķirnes, un tātad mēs šeit izmantojām trīsgadīgo BioAgri plēvi.

Dzērvenei vajag skābu kūdru un mitrumu, bet kūdra ļoti ātri izžūst, tāpēc izlēmām par BioAgri plēvi, jo nevaram laistīt tik bieži, kā būtu vēlams. Plēve palīdz noturēt pastāvīgu mitrumu un tas ir tas, kas vajadzīgs.

Mēs esam tāds kā paraugdārzs, cenšamies iet līdzi laikam, uzzināt par jaunumiem, iespējām nozarē. Par BioAgri uzzinājām no semināriem pavasarī. Tā kā mums plānā bija Amerikas lielogu dzērveņu kolekcijas atjaunošana, tad izdomājām izmantot šo kompostējamo plēvi.

Mums ogām apakšā ir krietni daudz kūdras, kā dzērvenēm patīk. Kārtīgi salaistījām, klājām plēvi, griezām caurumiņus, stādījām stādus. Grūtākais bija nostiprināt plēvi, jo kūdrā naglu neiedzīsi. Lai nostiprinātu, kūdru bērām arī mazliet pa virsu, lai vējš plēvi nenopūš. Manuprāt, BioAgri ir tiešām labs risinājums dekoratīvajiem stādījumiem, kur pirmajos gados, kamēr krūmiņi maziņi, plēve par tiem parūpējas, bet kad tie būs jau paaugušies, plēve būs sadalījusies. Trīsgadīgā plēve šādiem stādījumiem ir ļoti piemērota. Tā palīdz noturēt nezāles, kas sākotnēji ir ļoti svarīgi. Turklāt stādījumi ir vieglāk kopjami.”

[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox"]