Lauksaimniecības plēve BioAgri – zemnieku pieredze smiltsērkšķu audzēšanā

Kompostējamā BioAgri plēve šogad tiek izmantota smiltsērkšķu audzēšanā zemnieku saimniecībā “Stūri”. Skaties video vai lasi tekstā zemāk, kā ar plēves izmantošanu veicās šajā saimniecībā.

“Mēs parasti smiltsērkšķus stādām agrotīklā, bet šogad pamēģinājām izturīgāko kompostējamo plēvi BioAgri. Izvēlējos šo plēvi, jo tā kalpos trīs gadus, un tas ir pietiekams laika periods, lai smiltsērkšķi ieaugtos. Plēve nepieciešama, jo tā palīdz nodrošināt labākus apstākļus - augam nav konkurentu, ir tikai nezāle kas ieaug nelielajā caurumiņā, bet apkārt smiltsērkšķim nezāles neaug, un tā ir daudz labāka iespēja jaunajam stādam ieaugties. Un, ja plēve dabīgā ceļā sadalīsies, tas būs ideāls risinājums mūsu gadījumā.”

Mana pieredze rāda, lai plēve un agrotīkls labi darbotos tam ir, jābūt cieši pieguļošam pie zemes, tā lai starp plēvi un augsni nav gaisa spraugu, kompostējamā plēve BioAgri to nodrošina.
Plēves ieklāšanai mums ir speciāls agregāts, kurš iztaisa vadziņu, pēc tam norullē, uzklāj plēvi un apber no malām. Desmit centimetrus no katras puses plēve ir aprakta, pārējais veido vagas virspusīte.

Izmantojot agrotīklu, mums ļoti nepatīk, ka tas paliek un pēc tam ieaug zāle, to ir grūti dabūt ārā no zemes, reizēm pat nereāli ilggadīgajiem stādījumiem. Tieši tāpēc ceram, ka šī kompostējamā plēve tiešām izturēs trīs gadus un pēc tam pati sadalīsies augsnē.

Augustā šo plēvi mēģināsim savilkt arī zemenēm un trīs gadus zemenes audzēsim uz šīs kompostējamās plēves, lai pēc tam mums nav jānomokās ar ārā izņemšanu un utilizēšanu.
Esmu pamēģinājusi zemenēm lietot arī parasto plēvi, bet tā man pavisam noteikti nepatika. Man likās, ka karstā laikā tā smird pēc kaut kādiem izgarojumiem, un plēves novākšana bija ļoti grūta.

Pēc trīs gadu stāvēšanas dobē tā saplīsa mazos gabaliņos un to vispār nebija iespējams izņemt no zemes. Vēl tagad, pēc 15 gadiem, mēs atrodam plēves gabaliņus.

Ceru, ka kompostējamā BioAgri plēve būs risinājums un nepiesārņos augsni.”