Mūsu vērtības un rūpes par vidi un tās piesārņojumu
Kā Tev ir sācies šī gada pēdējā mēnesis?
Mūs ir pārņēmušas gada noslēguma pārdomas, tāpēc esam sagatavojuši nelielu video, kurā dalamies ar mūsu vērtībām un mērķiem. Kāpēc mēs ar degsmi acīs darām to, ko darām. Ar savām pārdomām dalās gan CleanLiving Group vadītāja Zanda Briķe, gan BioBag International līdzīpašnieks Jorns Johansens un BioBag Estonia Igaunijas filiāles vadītājs Madis Tafenau.
“Tas nav tikai šajā gadījumā viens cilvēks, kas esmu es, kurai sāp par to, ko mēs esam planētai nodarījuši. Man liekas, ka tas cilvēku kopums, kuram ir svarīgi, kas notiek pēc mums, kopumā pieaug. Un tas man dod lielas cerības, ka mums vēl ir iespēja. Jā, protams, attīstība notiek lēni, jā, protams, sabiedriskajām pārmaiņām un attieksmes maiņai pret dabas paģērēšanu pretī stāv arī milzīgi lobiji, bet tajā pašā laikā man tiešām ir cerība, ka tuvākajās desmitgadēs mēs piedzīvosim pozitīvas pārmaiņas” saka Zanda Briķe, CleanLiving Group vadītāja.
“Man personīgi kā vienam no BioBag International dibinātājiem, nozīmīgi ir tas, ka mums ir izdevies veiksmīgi pārliecināt valstis, valdības un pašvaldības, ka tam, ko mēs darām, ir jēga. Ir jēga vākt organiskos atkritumus! Vēl vairāk – ir jēga organiskos atkritumus uzskatīt par vērtību nevis atkritumiem. Tas ir tas, ar ko es lepojos, jo tas nozīmē daudz mūsu industrijai. Mums ir izdevies pārliecināt sabiedrību, ka biodegradējami produkti ir ilgtspējīgi un ka tiem ir nozīme, salīdzinot ar tradicionālo plastmasu,” stāsta Jorn Johanson, Biobag International līdzīpašnieks.
Lielākie izaicinājumi
“Lielākais izaicinājums ir cena, jo šobrīd tā nav pietiekoši laba patērētājam. Tā ir aptuveni trīs reizes augstāka nekā klasiskās plastmasas produktiem. Ja BioBag produkcijas cena kļūs līdzīga parastās plastmasas cenai, to kļūs daudz vieglāk pārdot, jo, runājot ar pircējiem un skaidrojot, kas šī produkcija ir un kāpēc tā ir labāka, parasti visi to saprot. Vienīgais jautājums ir cena. Es šeit redzu divus ceļus, kā to risināt – viens ir skaidrot, kas šis produkts ir, un otrs ir likumdošana, kas ir valdības instruments, lai apturētu parastās plastmasas apriti. Tas arī ir svarīgākais. Ja apjomi pieaugs, kritīsies arī cena, ” ir pārliecināts Madis Tafenau, BioBag Baltic direktors.
Biopolimēru biznesa jēga un ideja
“Arī tās pašas rudens lapas, kas ir sakrautas plastmasas maisos, mēs tās apglabājam poligonos ar visiem plastmasas maisiem, un tas nav pareizi. Protams, jā, man ir mājās mana piemājas komposta kaudze un es ticu, ka mūsu klientiem arī ir pie mājām komposta kaudzes. Bet šim risinājumam ir jānāk arī no valdības puses. Arī valdībai ir jāsaprot, ka šajos biopolimēros ir risinājums, lai mazāk apglabātu pārtikas un bioloģiskos atkritumus. Protams mēs gribam arī pārdot šo bio maisiņu, bet mums ir svarīgi, lai, pārdodot šo maisiņu, šim maisiņam ir pilns dzīves cikls. Lai tas iziet nevis tikai pusi cikla, tiekot pēc tam izmests, piemēram, konteinerā un apglabāts poligonā, bet, lai tas varētu tikt kompostēts kopā ar visu saturu. Un tad tas iedod pilnu jēgu tam, ko mēs darām,” ar ideju par biopolimēru produktu patieso jēgu dalās Zanda Briķe.
Savukārt Jorns Johansen uzsver: “Protams, ka tas ir arī bizness, bet vienlaikus tās ir arī spēcīgas jūtas, ja tā to var nosaukt. Tā kā esmu piedalījies šīs industrijas uzsākšanā, man pret šo biopolimēru industriju ir tiešām īpašas jūtas. Es šķiroju visus savus atkritumus katru dienu un nogādāju tos tur, kur tiem jānokļūst, līdz ar to no šī viedokļa es sevi gribētu saukt par “zaļu” cilvēku.”
“Man rūpes par vidi ir svarīgas, jo man ir svarīgi, ka planēta pēc manis paliks tīrāka. Man ir svarīgi, ka mani bērni apdzīvos tīru planētu. Biobag produkcija ir videi ļoti draudzīga un tā palīdz padarīt mūsu planētu tīrāku. Tā kļūs tīrāka no plastmasas, kas šobrīd ir ļoti nopietna globāla problēma. Izlietotās plastmasas izstrādājumi, kas sakrājušies jūrās, pilsētās, pat augsnē – mēs varam samazināt šo piesārņojuma apjomu,” ar iedvesmu stāsta Madis Tafenau.
Cilvēka vieta līdzās dabas ekosistēmām
“Ja mēs nonāksim līdz situācijai, kad mēs kā cilvēks ar savu augstāko saprātu nemācēsim atrast veselīgu līdzsvaru kā pastāvēt mums, cilvēkiem, kopā ar dabu un ikvienu šīs dabas locekli, tad... Es domāju, ka dabai būs šie, ja tā var teikt, pašregulācijas mehānismi, kuriem iedarbojoties, cilvēkiem tie noteikti nepatiks. Es, protams, nevēlos sludināt apokalipsi. Tas, par ko es degu, ir tas, lai mēs, cilvēki, varam atrast veselīgu līdzsvaru starp mūsu vajadzībām un starp planētas vajadzībām, nenoliekot sevi pirmajā vietā, jo tā nebūt nav. Mums ikvienam - ikvienam mazam kukainītim, ikvienam mazam putniņam, kas dzīvo, pieņemsim, tropu mežos, ikvienam no mums ir līdzvērtīgas tiesības pastāvēt šajā pasaulē.” Uzsver Zanda Briķe.