Noārdāms un kompostējams – kāda ir atšķirība? (degradable, compostable)

Daži plastmasas maisiņi ar uzrakstu “Zaļš un noārdāms” vai “Dabiski noārdāms” satur piedevu, kas liek tiem ātrāk sadalīties mazākos fragmentos, bet šie maisi ir izgatavoti no parastās plastmasas (polietilēna), tāpēc faktiski nemaz nav “zaļi”. Pareizais termins šiem “noārdāmajiem” maisiņiem ir “OXO noārdāms”.

Dažkārt produktu apzīmē kā noārdāmu vai bioloģiski noārdāmu, taču šie termini neko nenozīmē, ja vien to nepierāda kāds no noārdīšanās standartiem – sertifikātiem.

Kāda ir atšķirība starp plastmasu, oxo noārdāmu un kompostējamu produktu?

Tikai ar sertifikātu, kas uzdrukāts uz maisiņa, patērētājs var būt pārliecināts, ka produkts bioloģiski noārdās vidē, kurā aktīvi darbojas mikroorganismi, ieskaitot augsni un jūru.

Neviena oxo noārdāmā vai cita veida sadrumstalota plastmasa, kas standarta piedevās iekļauj sadalošās piedevas, nav izpildījusi Austrijas biodegradējamo standartu vai līdzīgu pasaules standartu prasības.

Austrijas sertifikācijas standarti, kas apliecina produkta noārdīšanos un nekaidīgumu pret vidi, ir šie TŪV sertifikācijas apzīmējumi:

kompostējams

NOĀRDĀMS - DEGRADABLE

Oksoārdāmo plastmasu ražo no polimēriem, kas iegūti no fosilā kurināmā, piemēram, PE (polietilēns), PP (polipropilēns) un PS (polistirols). Materiālam pievienotās sastāvdaļas (sāļi) katalizē noārdīšanās procesu, lai to paātrinātu, tāpēc oksoplastika, tā lietderīgās lietošanas laika beigās, skābekļa klātbūtnē noārdās daudz ātrāk nekā parastā plastmasa, tomēr tā sadalās sīkos plastmasas gabaliņos un veicina mikroplastmasas piesārņojumu, radot risku okeānam un citām ekosistēmām, iespējams, nākamajām desmitgadēm.

mikroplasmtasa
mikroplastmasa

KOMPOSTĒJAMS – COMPOSTABLE

Kompostējamie maisi būtiski atšķiras no nedraudzīgajiem plastmasas izstrādājumiem un dzīves cikla beigās neatstāj aiz sevis mikro plastmasu vai toksiskus atlikumus.

BioBag produkti, kurus CleanLiving pārstāv, ir izgatavoti no kompostējamajiem sveķiem Mater-Bi, kurus ražo Novamont, Itālijas pētniecības uzņēmums, kas nodarbojas ar vides alternatīvām plastmasas polietilēna bāzes ražošanai. Mater-Bi ir novatoriska bioplastmasas saime, kurā tiek izmantotas no augiem iegūtas vielas, piemēram, ģenētiski nemodificēta kukurūzas ciete un bioloģiski noārdāmi / kompostējami polimēri.

BioBag sadalās tāpat kā augi kompostēšanas vidē. Kad augu materiāli kompostējas, tos var pēc tam atdot atpakaļ augsnei tās ielabošanai, lai audzētu vairāk augu – tas ir vislabākais dzīvescikla noslēguma variants kompostējamiem atkritumu maisiņiem, iepirkumu maisiņiem, suņu atkritumu maisiem.

Situācijās, ja tie nonāk atklātā vidē vai dabā, BioBag maisiņi sadalās uz zemes vai ūdenī skābekļa un mikroorganismu klātbūtnē samērā īsā laika posmā. Būtiski piebilst, ka dabā sadalās arī industriālajos kompostēšanas apstākļos paredzētie pārstrādājamie produkti, tikai tas notiek ilgākā laika periodā.

Kopsavilkums par atšķirībām starp kompostējamo, parasto plastmasu, oxo noārdāmo plastmasu

kopsavilkums

Labā ziņa ir tā, ka kopš šā gada jūlija oxonoārdāmās plastmasas izstrādājumus ES savienībā ir aizliegts izplatīt, tomēr mēs savā ikdienā joprojām redzam maldinošos degradable vai dabai draudzīgs uzrakstus gan uz plastmasas iepirkumu maisiņiem, gan uz kārbām līdziņemšanai. Šie uzraksti vedina domāt, ka produkts ir draudzīgs dabai, taču patiesībā to naftas bāzes sastāvs sadaloties aiz sevis atstāj mikroplastmasas un kaitīgo piemaisījumu piesārņojumu. Tādēļ mēs mudinām mūsu sekotājus atpazīt šos patērētājus maldinošos uzrakstus un produkta dabīgumu pret vidi vērtēt nevis pēc skaistiem uzrakstiem, bet pēc sertificētiem pierādījumiem, kuri ir uzdruku veidos pieejami uz uz dabai draudzīgiem un kompostējamiem izstrādājumiem.

[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox"]