Tīrīšanas līdzekļi un to iedarbība uz netīrumiem
Mūsu klienti mums bieži stāsta par saviem paradumiem, kuros uzkopšanas līdzekļi tiek lietoti, īsti nedomājot, kāda veida netīrumiem tieši tie ir paredzēti. Bieži vien traipi tiek tīrīti nevis piedomājot par to, kāds līdzeklis būtu piemērotākais, bet ar to, kas pa rokai.
Jā, šādā veidā ir iespējams atklāt konkrētās pudelītes brīnumaino iedarbību uz traipiem, par kuru tīrīšanu ražotājs aprakstā nav uzrakstījis. Tā, piemēram, mūsu līdzekļu lietotāja Dace savā laikā atklāja Zero Amber fantastisko iedarbību uz plastmasas palodžu melnumiem, kaut gan aprakstā ir minēta tikai virtuves tīrīšana. Tomēr visbiežāk šādi eksperimenti beidzas nevis ar ātru netīruma likvidēšanu, bet ar pamatīgu fizisku beršanu un piepūli.
Tie, kas ir bijuši uz mūsu meistarklasēm, jau zina, ka uzkopšanas rezultāts ir atkarīgs no četriem faktoriem – uzkopšanas līdzekļiem, uzkopšanas inventāra (švammīte, lupatiņa, mops), fiziskā spēka, kā arī laika, ko patērējam. Un tieši uzkopšanas līdzekļi ir viens no veidiem, kā samazināt gan vajadzību pēc fiziskās beršanas, gan laika, ko patērējam, cīnoties ar šāda vai tāda veida netīrumiem.
Lai uzkopšanas līdzekļi maksimāli funkcionāli darbotos mūsu labā, ir svarīgi saprast, ka ķīmija kā tāda, tai skaitā arī mūsu uzkopšanas līdzekļi, iedalās trīs grupās – skābie, sārmainie un neitrālie uzkopšanas līdzekļi. Un uzkopšanas rezultāts tiešā veidā ir atkarīgs no tā, ko izvēlamies.

Visvienkāršāk ir ar neitrālajiem tīrīšanas līdzekļiem – tie ir tie līdzekļi, kas pH skalā ir pa vidu apmēram no pH 5,5 – 9. Tos visbiešāk izmanto ikdienas uzkopšanā, tīrot parastās virsmas: rakstāmgaldi, stikli, spoguļi, grīdas utt. Ar neitrālajiem līdzekļiem arī neko īpaši nevar sabojāt, atšķirībā no niknajiem sārmiem vai skābēm (it īpaši, ja tie ir koncentrāti). Tātad – ja ne kas nav īpaši aizaudzis, ja nekas īpaši nav jāberž un uzkopšana ir paredzēta tikai putekļu uzslaucīšanai un grīdu vieglai uzmazgāšanai, tad šim mērķim neitrālie uzkopšanas līdzekļi ir vispiemērotākie.

Skābie uzkopšanas līdzekļi, kuru pH ir no 0 līdz apmēram 5,0, ir ļoti efektīvi kaļķa, rūsas, urīnakmens tīrīšanai. Tie ir tie traipi, kas visbiežāk atrodami vannas istabās. Nereti mēs apkopējām iesakām izmantot skābos uzkopšanas līdzekļus, ja ir jātiek galā ar netīrumiem pēc celtniecības, kad kaļķa putekļi ir burtiski visur un jo vairāk berž, jo vienmērīgāk balti kaļķainas virsmas paliek. Mazgājot ar skābajiem līdzekļiem, šo problēmu var samazināt kā nebijušu. Tāpat ar šiem līdzekļiem tīra ar kaļķakmeni apaugušus krānus, ūdens nosēdumus uz duškabīnēm un vannām, ziepju paliekas uz izlietnēm, flīzes, rūsas nosēdumus un citus šāda veida netīrumus.
Sārmainie uzkopšanas līdzekļi – pH no apmēram 9,5-14 – ir ideāli tauku, eļļainu traipu, kā arī dažādu ar netīrumiem aizaugušu virsmu uzkopšanai. Augstāk minētais piemērs par Zero Amber un melnajām palodzēm parāda, kā strādā sārmainie līdzekļi – neraugoties uz to, ka palodzes nav eļļainas, netīrumu kārtu tas tāpat ņem nost, jo tā sārma bāze ir paredzēta aizaugušu netīrumu kārtas noņemšanai.

Ar sārmainajiem līdzekļiem mēs iesakām tīrīt dažādus aizaugušus traipus galvenokārt virtuvēs, un tai pat laikā tie ideāli notīra arī pirkstu nospiedumus uz durvīm, galdiem, ilgstoši netīrītas virsmas (it īpaši pie vecajiem cilvēkiem tādas nereti gadās sastapt), tāpat arī ar netīrumu kārtu aizaugušas grīdas, netīras flīžu šuves, pelējumu, ar švīkām nosmērētās sienas, nemaz nerunājot par klasiskajiem eļļainajiem un tauku traipiem uz gāzes plītīm, cepeškrāsnīs, tvaika nosūcējiem un citur.
Parasti ražotāji koncentrētajiem uzkopšanas līdzekļiem piedāvā amplitūdu – atšķaidīt no tik līdz tik gramiem konkrētā ūdens daudzumā. Šajos gadījumos mēs iesakām mazāk aizaugušu traipu uzkopšanā izmantot mazāko amplitūdu, jaudīgāko devu atstājot vai nu niknākiem traipu veidiem vai arī tikai tad, ja ar vājāko devu konkrētais līdzeklis īsti netiek galā.
Vislielāko problēmu gan parasti sagādā tas, ka parastajos veikalu plauktos nopērkamajiem līdzekļiem pH līmenis reti kad ir norādīts. Un visbiežāk tikai uz čuju var izzīlēt, ka vannas istabas tīrīšanai paredzētais ir uz skābes bāzes. Tikpat labi tas arī var būt gandrīz neitrāla pH līdzeklis. Kādēļ tas ir svarīgi? Jo ejot ar, piemēram, sārmainu vai neitrālu uzkopšanas līdzekli kaujā ar ūdens nosēdumiem uz duškabīņu sienām, mēs iegūstam tikai un vienīgi iespēju pamatīgi berzt un nereti no mehāniskas iedarbības arī sabojātas virsmas. Ja atceramies sākumā minētos faktorus, kas ietekmē uzkopšanu, tad šai gadījumā tas nozīmē tikai to, ka uzkopšanas līdzeklis kā faktors nestrādā, bet tā vietā mums ir nepieciešams cits – fiziskā spēka iedarbība uz netīrumu. Tas pats ir arī ar skābu vannas istabas tīrāmo līdzekli un mēģinājumu ar to notīrīt piemēram plīts virsmu – rezultātā sanāks tikai švammes vienmērīga padeldēšana un, kas zin, varbūt saskrāpēta plīts virsma piedevām :)

Līdz ar to mēs rekomendējam katrā uzkopšanas plauktā turēt maksimums trīs vai četrus līdzekļus, ar kuriem ikdienā tikt galā ar visiem dzīvoklī, mājā vai ofisā sastopamajiem netīrumiem – skābo, neitrālo un sārmaino. Ja gadījumā izvēlētais neitrālais līdzeklis ir paredzēts, piemēram, spoguļu tīrīšanai un ir gatavs lietošanai, tad iespējams arī kādu koncentrētu līdzekli grīdu uzkopšanai. No CleanLiving klāsta tie ir Zero Ruby vannasistabām, Zero Diamond spoguļiem un virsmām, Zero Amber taukainu traipu šķīdināšanai un grīdai ar dabīgajām priežu ēteriskajām eļļām aromatizētais Pine Easy, kuram ir arī viegla un funkcionāla dozēšanas sistēma ērtākai lietošanai.
Savukārt, ja vēlies uzzināt, kā savā labā izmantot ne tikai uzkopšanas līdzekļus, kas ir paredzēti konkrētiem traipiem, bet arī paplašināt savu redzesloku efektīvāka inventāra izmantošanai, kā arī lietderīgāk apgūt pareizās tehnoloģijas ātrākai virsmu uzkopšanai, lai samazinātu fiziskā laika un spēka patēriņu uzkopšanā, piesakies uz mūsu meistarklasi šeit - http://ejuz.lv/km2.
