Vai plastmasas trauki un iepakojums ir droši mūsu veselībai?

Vai plastmasas trauki un iepakojums ir droši mūsu veselībaiVai ikdienā izmanto plastmasas iepakojumu un pārtikas uzglabāšanas trauciņus? Vai esi kādreiz domājis par to, kas ir šo trauciņu sastāvā un vai plastmasas molekulas varētu nonākt arī pārtikas sastāvā? Šomēnes mēs papētījām informāciju par šo jautājumu un uzzinājām, ka arī pārtikai paredzētais plastmasas iepakojums var izdalīt cilvēkam kaitīgās vielas. Lai arī nozare apgalvo, ka pārtikas trauciņi un iepakojuma materiāli ir droši, daži eksperti norāda uz datu trūkumu. Eksperti brīdina, ka plastmasa un temperatūras maiņa (karsēšana un saldēšana) ir slikta kombinācija.

Plastmasa nav dabisks materiāls - tā ir mākslīga un sintētiska, kuras ražošanas procesā tiek izmantots kaitīgu ķīmisko vielu kokteilis. Bisfenols A un ftalāti ir divas galvenās kaitīgās vielas pārtikas uzglabāšanas maisiņos. Par Bisfonolu A ir runāts daudz, un tas pat ir no nācis līdz Saeimas galdam, tomēr Covid-19 un ģeopolitiskās situācijas pasaulē dēļ, par Bisfenola A aizliegšanu ir aizmirsts. Šīs nepatīkamās ķīmiskās vielas var iesūkties uzglabātajā pārtikā un piesārņot to. Plaši zinātniski pētījumi ir norādījuši, ka šīs ķīmiskās vielas ir saistītas ar daudzām cilvēka attīstības problēmām, tostarp audu izmaiņām, hormonālām izmaiņām, ģenētiskiem bojājumiem un pat vēža un auglības problēmām.

Visā pārtikas ķēdē plastmasas izstrādājumos ir atrodami tūkstošiem ķīmisku savienojumu un par lielāko daļu no tiem ir zināms salīdzinoši maz. Taču tas, ko mēs zinām par dažām plastmasā esošajām ķīmiskajām vielām, rada bažas.

Piemēram, ftalāti, ko izmanto, lai plastmasu padarītu elastīgāku un kas ir atrodami pārtikas iepakojumos un plastmasas iesaiņojumos, ir konstatēti kā piesārņojošas vielas iedzīvotāju organismos. Pētījumos ar dzīvniekiem to ietekme ir saistīta ar reproduktīvo disfunkciju, daži pētnieki arī ir saskatījuši to saikni ar samazinātu auglību, neiroloģiskās attīstības problēmām un astmu cilvēkiem.

Bisfenoli savukārt ir atrodami DVD un kompaktdiskos, kā arī rotaļlietās un automātu daļās, ūdens pudelēs un konservētos pārtikas produktos.

Bisfenols A  jeb BPA (rūpniecisku ķīmiska viela, ko izmanto noteiktu plastmasu un sveķu ražošanai kopš 1950. gada), ir vēl viena ķīmiska viela, ko bieži pievieno pārtikas plastmasai. Bisfenola A lietošana ir pakļauta arvien lielākam normatīvam regulējumam pēc tam, kad pētījumi saistīja šo vielu ar jaundzimušo un zīdaiņu smadzeņu un reproduktīvajiem bojājumiem. Šobrīd BPA izmantošanai ir noteikti ierobežojumi un to aizstāj ar bisfenolu S (BPS) un bisfenolu F (BPF).Tie var radīt līdzīgu ietekmi kā to bisfenols A: gan Teksasas Universitātes, gan Vašingtonas štata universitātes pētījumos atklājās, ka pat tad, ja deva ir viena daļa uz triljonu, BPS var traucēt šūnu darbību. Ņujorkas universitātes 2019. gada pētījums saistīja bērnu aptaukošanos ar BPS un BPF.

Ražošanas laikā plastmasai tiek pievienotas daudzas citas ķīmiskas vielas, un pētnieki atzīst, ka joprojām ir daudz nepilnību mūsu izpratnē par to, kā tās ietekmē veselību un attīstību. Taču pētījumi, kas palielina bažas par šiem "brīnumateriāliem", pieaug.

2019. gadā Pārtikas iepakojuma forumā Šveices bezpeļņas organizācija, kas koncentrējas uz pārtikas iepakojuma zinātni, apkopoja datubāzi ar vairāk nekā 4300 ķīmiskām vielām, kas ir saistītas ar plastmasas pārtikas iepakojuma ražošanu visā pasaulē. Pētnieki atklāja, ka no šīm 4300 ķīmiskajām vielām 60% nebija pieejami nekādi bīstamības dati.

Pētnieki nav pārliecināti, cik daudz ķīmiskās iedarbības rodas no pārtikas iepakojuma un uzglabāšanas konteineriem, taču viņi zina, ka plastmasa nav pilnīgi stabils materiāls. Pakļaujot to karstumam, piemēram, mikroviļņu krāsnī un trauku mazgājamā mašīnā, polietilēns un polipropilēns var sadalīties, ieskalojot nezināmas ķīmiskas vielas pārtikā un dzērienos. Tiek uzskatīts, ka taukaini pārtikas produkti lielākos apmēros piesaista dažādas plastmasas ķimikālijas.

Pat attiecībā uz plastmasas traukiem, kas marķēti kā “droši” lietošanai mikroviļņu krāsnī un trauku mazgājamā mašīnā, eksperti brīdina, ka siltums un plastmasa nav laba kombinācija. Tā kā siltums palīdz saraut plastmasas ķīmiskās saites, iespējams, ka augstās temperatūras iedarbība palielina ķīmisko vielu migrācijas ātrumu no trauka uz pārtiku. Zinātnieki ir dokumentējuši lielāku ķīmisko vielu migrācijas līmeni pat ūdens pudelēs, kas atstātas saulē.

Kā neļaut plastmasai nonākt pārtikā

Ņemot vērā visus šos nezināmos faktorus attiecībā uz drošu plastmasas pielietošanu, kā arī katastrofālo ietekmi uz vidi, šeit ir daži padomi, kā samazināt atkarību no plastmasas un neizmantot to pārtikas iepakošanai:

  • Izmantojiet iepakojuma materiālus, kas ražoti no dabīgiem materiāliem.
  • Ja iespējams, pārejiet uz stikla vai metāla traukiem.
  • Izvairieties plastmasas traukus lietot karstumā, tostarp mikroviļņu krāsnīs un trauku mazgājamās mašīnās, jo īpaši, ja runa ir par traukiem, kas nav paredzēti atkārtotai lietošanai.
  • Plastmasa nekalpo mūžīgi (pat ja dažas tajā esošās ķimikālijas varētu) – izvairieties no saskrāpētas un vai kā citādi traumētas plastmasas izmantošanas.
  • Neglabājiet treknu vai taukainu pārtiku plastmasā — daudzas plastmasā izmantotās ķīmiskās vielas ir taukos šķīstošas ​​un, visticamāk, nonāks taukainā pārtikā.
  • Samaziniet plastmasas ūdens pudeļu izmantošanu
  • Apsveriet iespēju nomainīt plastmasas apvalku ar atkārtoti lietojamu opciju, piemēram, bišu vaskā mērcētām lupatiņām.

Esam ļoti pieraduši pie plastmasas izmantošanas un šobrīd nudien, šķiet, ka dzīve bez plastmasas nav iedomājama. Mums ir jādomā zaļākā virzienā gan savas veselības dēļ, gan tamdēļ, lai mazinātu dabas piesārņojumu. Tāpēc ceram, ka šīs raksts Tev būs noderīgs, un savā ikdienā pievērsīsi vairāk uzmanību tam, kā drošāk uzglabāt pārtiku savā ledusskapī, saldētavā, kā sildīt vai pagatavot to sev un saviem tuvajiem.

Lai izdodas mainīt paradumus! ☺

Rakstā izmantots: Lauren Zanolli, Are plastic containers safe for our food?, 2020

https://www.theguardian.com/us-news/2020/feb/18/are-plastic-containers-safe-to-use-food-experts

[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox"]