Bioloģiskie atkritumi un to savākšanas iespējas

Atkritumi, to apsaimniekošana, savākšana un izņemšana no apgrozības ir viena no galvenajām ar vidi saistītajām prioritātēm pasaulē. Vairāk nekā 30% atkritumu, kas tiek nogādāti izgāztuvēs, ir organiski, kompostējami un pārvēršami augsnē, kas bagāta ar barības vielām. Pateicoties kopienām, organizācijām un cilvēkiem, kurus satrauc šī problēma, visā pasaulē arvien izplatītāka kļūst organisko atkritumu kompostēšana.

Kāpēc ir nepieciešams savākt bioatkritumus atsevišķi?
Tas ir svarīgi īpaši tāpēc, ka bioloģiski noārdāmos atkritumus var pārstrādāt (piemēram, komposta augsni). Ja bioloģiski noārdāmos atkritumus iznīcina kā jauktus sadzīves atkritumus, tiem ir trīs iespējamās negatīvās sekas:

  • bioloģiski noārdāmo materiālu maksimāli neizmanto kā resursu;
  • bioloģiski noārdāmi atkritumi var apgrūtināt atkritumu pārstrādi vai samazināt atkritumu siltumspēju (samazināta sadedzināšanas iekārtu efektivitāte);
  •  ja bioloģiski noārdāmi atkritumi, neraugoties uz atkritumu apsaimniekotāja centieniem, nonāk poligonā, veidojas poligona gāzes un izskalojums.

Kādā konteinerā vislabāk ir savākt bioatkritumus?
Tīrākā, ērtākā un bez liekām aromātvielām ir pārtikas atkritumu savākšana vēdināmā traukā ar iekšpusē elpojošu kompostējamu maisu. Tā kā pārtikas atkritumi satur lielu daudzumu ūdens, tie ātri sāk fermentēties slēgtā traukā, radot nepatīkamu smaku un mitrumu trauka vai maisa apakšā.

BioBag ir speciāli izstrādājis MaxAir komposta grozu, kas kopā ar biomasas elpojošajiem kompostējamiem maisiņiem padara pārtikas atkritumu savākšanu ērtu, tīru un bez smaržas. Grozam ir divkāršs dibens un atveres sānos un vākā, kas rada 360 grādu gaisa cirkulāciju. Rezultātā liekais mitrums sāk iztvaikot, pārtikas atkritumi sāk izžūt un sabrukt, nerodoties nepatīkamai smakai. Grozu var novietot uz līdzenas virsmas vai plaukta, tāpat to var novietot arī virtuves skapja durvju iekšpusē (tam ir speciāli skrūvju stiprināšanas punkti) vai atvilktnē.

Kādēļ mēs esam tik iedvesmoti par šo organisko atkritumu savākšanas grozu?

Jo BioBag produktiem ir jau pierādīta efektivitāte organisko atkritumu apsaimniekošanas jomā - tie veicina pareizu atkritumu apsaimniekošanu, ļauj higiēniskā veidā savākt organiskos pārtikas pārpalikumus un optimizē atkritumu apsaimniekošanas izmaksas. BioBag jau vairāk nekā divus gadu desmitus ir bijis atkritumu apsaimniekošanas eksperts un devis šajā nozarē lielu ieguldījumu.

Mājsaimniecību un tirdzniecības pārtikas atkritumu šķirošana
Biobag ražotie dažādās formas un izmēra gaisu caurlaidīgie maisi un pārtikas atkritumu konteineri ir piemēroti visa veida virtuvēm. MaxAir konteiners ar ventilējošām sienām un vāku palīdz mitrumam iztvaikot un atkritumiem izžūt, kas, savukārt, neļauj atkritumiem trūdēt, līdz ar to virtuvēs nerodas slikts aromāts. MaxAir grozs un biodegradējamie maisiņi neļauj izplatīties baktērijām, vīrusiem, sporām un pelējumam.

Tālāk apskati atšķirības starp ventilējamu konteineru un noslēgtu konteineru bioloģisko atkritumu savākšanā. Abos piemēros ir izmantots biodegradējamais atkritumu maisiņš, kas pilnībā pēc tā izlietošanas sadalās, neatstājot mikroplastmasu vai citas kaitīgās vielas.

BioBag maiss MaxAir konteinerā ar iestrādātu ventilācijas sistēmu.

komposta grozs
atkritumi

4. diena
Maiss vēl joprojām ir sauss. Pelējuma nav.

atkritumi

7. diena
Virsma ir sausa, minimāls pelējums un konteinera dibenā ir ļoti maz mitruma. Slikta aromāta nav.

BioBag maiss aizvērtā konteinerā.

spainis
atkritumi

4. diena
Redzams pelējums un jūtams slikts aromāts.

atkritumi

7. diena
Ļoti daudz mitruma. Maiss ir ļoti slapjš un atkritumus klāj pelējums. Atkritumiem ir ļoti slikts aromāts.

MaxAir gaisu caurlaidošā konteinera un kompostējama maisa kombinācija ir viena no pasaulē vadošajām pārtikas atkritumu šķirošanas sistēmām, kas ir iemesls tam, kāpēc mēs ar atzinību šo pārtikas atkritumu šķirošanas sistēmu rekomendējamarī ikvienā Latvijas mājsaimniecības vai biroja virtuvē, kurā tiek atsevišķi šķiroti pārtikas atkritumi. Šī sistēma jau sevi ir pierādījusi mūsu klientu vidū kā ērtu, funkcionālu, estētisku un patīkamu kompostējamo atkritumu savākšanas iekārtu, kas neveicina liekus aromātus un, kas būtiski, nevairo mazo mušiņu klātbūtni virtuvēs. Svarīgi, ka BioBag kompostējamie maisi uzlabo arī industriālās kompostēšanas iekārtu higiēnu un tās retāk ir jāmazgā. Savukārt, ja savus pārtikas pārpalikumus pēc tam ievietosi piemājas kompostā, tajā veiksmīgi sadalīsies gan sašķiroto pārtikas atkritumu saturs, gan pats maisiņš, kā rezultātā Tu iegūsi lielisku kompostu saviem dārza darbiem.

[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox"]