Sintētiskais vs ekomarķētais trauku mazgājamais – kurš uzvar?

Vai esi pievērsis uzmanību tīrīšanas līdzekļu un higiēnas preču sastāviem? Vai zini, ar kādām vielām šie līdzekļi ir pildīti? Mēs izlēmām papētīt un salīdzināt divu konkrētu produktu - daudziem iecienītā trauku mazgāšanas līdzekļa Fairy un mūsu ekosertificētā Wash Plus - trauku mazgāšanas līdzekļu sastāvus. Kādēļ tieši Fairy? Jo tas ir lieliskām mazgāšanas īpašībām apveltīts līdzeklis, kas ļoti bieži sastopams virtuvēs gan mūsu darba vietās, gan mājsaimniecībās. Wash Plus savukārt ir viens no produktiem, kam ir piešķirts Ecolabel sertifikāts, un par to izlēmām runāt tādēļ, ka esam to paši izmēģinājuši uz savas ādas.

Mēs nevēlamies šo publikāciju pārvērst par reklāmrakstu, kurā stāstīsim, cik dievīgs ir viens produkts, bet cik otrs ir peļams. Nebūt ne. Mēs, izanalizējot divu konkrētu trauku mazgājamo produktu sastāvu, vēlamies caur to parādīt, kā trauku mazgājamo līdzekļu sastāvdaļas ietekmē mūsu veselību, vidi ap mums un dabas ekosistēmas, un kā ekomarķējums ietekmē produkta sastāvu.

Publikācijā esošo apzīmējumu skaidrojumi

- sastopams produkta sastāvā
- nav sastopams produkta sastāvā

Virsmaktīvās vielas

Anjonu virsmaktīvās vielas
Šīs vielas ir negatīvi lādētie joni, kas jonizē jeb pārveido elektriski lādētās daļiņas, lai samazinātu virsmas spriegumu starp diviem šķidrumiem vai starp šķidrumu un cietu vielu. Jonizējot virsmu, tīrīšanas līdzeklis daudz sekmīgāk noņem no virsmas netīrumus. Anjonu virsmaktīvās vielas var būt arī taukskābes, kas viegli noārdās gan ūdens attīrīšanas iekārtās, gan dabā.

Fairy

Wash Plus

Nejonu virsmaktīvās vielas
Arī nejonu virsmaktīvās vielas samazina virsmas spriegumu, tikai šīs vielas nesatur jonus un tās ir stabilas dažādos pH līmeņos. Šiem savienojumiem nav nekādu elektrisko lādiņu, tie nejonizē ūdeni un labi darbojas cietā ūdeni, iztīrot lielāko daļu traipu.

Fairy

Wash Plus

Lauramīna oksīds
Lauramīna oksīda aktīvā ķīmiskā viela galvenokārt atrodama šampūnos, vannas putās un roku ziepēs, jo tās veido putas. Lai gan Lauramīna oksīds visbiežāk redzams kā putu veidotājs skaistumkopšanas produktos, to var izmantot arī kā krāsu disperģējošu vielu, mitrinošu vielu, emulgatoru, smērvielu, virsmaktīvo vielu, antistatisko vielu un viskozitātes kontrolieri. Citas šīs vielas priekšrocības ir lieliska mazgāšanas veiktspēja, bagāta un stabila putošana un antistatiskums. Šīs vielas problemātiskums slēpjas tajā, ka tā sekmīgi pieķeras pie virsmas, tādējādi ļaujot to atbrīvot no netīrumiem. Pēc tam gan to ir nepieciešams ļoti ilgi apstrādāt ar ūdeni, lai noskalotu šīs vielas pārpalikumus no virsmas. Taču, kuram no mums ir lieka pusstunda laika, lai atbrīvotu vienu šķīvi no ķīmiskiem nosēdumiem uz tā?

Fairy

Wash Plus

Nātrija laurilsulfāts
Nātrija laurilsulfāts (sodium laureth/lauryl sulfate (SLES/SLS)). Šī viela tiek ļoti plaši lietota ikdienas mazgāšanas līdzekļos - šampūnos, dušas želejās, ziepēs, vannas putās, zobu pastās, sejas mazgāšanas līdzekļos un citos putojošos kosmētikas, ķermeņa, sejas un bērnu kopšanas līdzekļos. SLS un SLES lietojot ikdienā, tiem ir liela ietekme uz veselību – uzkrājoties audos, veicinot audzēju rašanos, izraisot endokrīno sistēmu traucējumus (ietekmējot hormonu darbību un sagraujot reproduktīvās sistēmas darbību), īpaši bērniem ietekmē acu šūnu veidošanos, bojā ādas aizsargspēju pret kaitīgām vielām un samazina ādas spēju saglabāt mitrumu, izraisot alerģiskas reakcijas. SLS un SLES masu kosmētikas līdzekļos tiek izmantoti ļoti vienkārša iemesla dēļ - šī viela ir lēta.

Fairy

Wash Plus

Alkilpoliglikozīdi (APG)
Alkilpoliglikozīdi (APG) ir nejonu virsmaktīvo vielu klase, ko plaši izmanto rūpniecībā. Tos iegūst no cukura, parasti tie glikozes atvasinājumi. APG izmanto, lai uzlabotu putu veidošanos mazgāšanas līdzekļos trauku mazgājamām mašīnām un maigiem audumiem. Papildus to labajām putojošajām īpašībām, tie ir pievilcīgi, jo bioloģiski noārdās.

Fairy

Wash Plus

Amfotērās virsmaktīvās vielas
Amfotērās virsmaktīvās vielas (gan negatīvie joni, gan pozitīvie joni) mazgāšanas līdzekļu produktos vienlaicīgi nodrošina gan tā viskozitāti, gan noturību, gan labu putošanu. Tie visbiežāk tiek izmantoti personīgās higiēnas precēs un universālajos tīrīšanas līdzekļos.

Fairy

Wash Plus

Kokamidopropilbetaīns
Kokamidopropilbetaīns ir viela, kas iegūta no kokosriekstu eļļas taukskābēm un ir paredzēta, lai attīrītu virsmu. Tās molekulas ir mazas pīlinga daļiņas, kas paliek pie netīrās virsmas un ar tauku komponentiem viegli noņem netīrumus, kurus ir viegli pēc tam  noskalot ar ūdeni. Kopā ar anjonu sastāvdaļām šī virsmaktīvā viela kalpo kā biezinātājs un uzlabo putošanu. Ar šo komponentu putas kļūst blīvākas un ilgstošākas.

Fairy

Wash Plus

Alkilētera sulfāts
Alkilētera sulfāts - tie ir bezkrāsaini vai balti pulveri vai viskozi šķidrumi, kas šķīst ūdenī un veido ziepju burbuļus. Nātrija alkilsulfātus izmanto mazgāšanas līdzekļos, trauku mazgāšanas šķidrumos, dušas želejās, šampūnos, matu kondicionieros un audumu mīkstinātājos.

Fairy

Wash Plus

Konservanti

Tie tiek izmantoti, lai izvairītos no produkta samaitāšanās, ierobežojot baktēriju attīstību tajā. Mūsu aplūkotajos produktos konservanti ir atšķirīgi.

Benzisothiazolinone
Benzisothiazolinone - ķīmisks konservants, ko izmanto visdažādākajās nozarēs un produktos, tādos kā līmes, antiseptiski līdzekļi, baktericīdi, kopšanas līdzekļi, dzesēšanas šķidrumi, kosmētika, griešanas eļļa, krāsvielas, veļas mīkstinātājs, fungicīdi, kažokādas, cimdi, saimniecības preces, tintes, veļas mazgāšanas līdzekļi, krāsas, papīrs, fotoattēlu apstrādes risinājumi, traipu tīrītāji, tekstilrūpniecība, lakas, ūdens sistēmas.

Fairy

Wash Plus

Phenoxyethanol
Phenoxyethanol (fenoksietanols) tiek izmantots kā konservants kosmētikas līdzekļos, kā arī kā stabilizators smaržās un ziepēs. Fenoksietanola iedarbība ir novērojama uz ādas reakcijām, sākot no ekzēmas līdz smagām, dzīvībai bīstamām alerģiskām reakcijām.  Zīdainim norijot šo produktu, tas var akūti ietekmēt viņa nervu sistēmas darbību (īpaši aktuāli tas ir gadījumos, kad mazulis tiek barots ar krūti, kas pirms barošanas ir ieziesta ar produktu, kas satur fenoksietanolu).

Fairy

Wash Plus

Metilhlorizotiazolinons un metilizotiazolinons
Metilhlorizotiazolinons un metilizotiazolinons – jaunās paaudzes konservantu komponenti kosmētikas līdzekļiem. Metilizotiazolinona un metilhlorizotiazolīna lietošana kosmētikas līdzekļos, ko noskalo, ir droša koncentrācijā līdz 0,0015% jeb 15 ppm (Wash Pus sastāvā esošā koncentrācija ir 14 ppm). Nenoskalojamos kosmētikas līdzekļos šo konservantu ir aizliegts izmantot.

Fairy

Wash Plus

Nātrija hlorīds
Nātrija hlorīds (NaCl jeb vārāmais sāls) ir balta kristāliska viela, kas šķīst ūdenī (pieaugot temperatūrai, šķīdība palielinās). Nātrija hlorīds ir sastopams jūras ūdenī un kā minerāls halīts (akmeņsāls). Nātrija hlorīdu lieto kā konservantu, liekot produktam izskatīties biezākam un bagātīgākam.

Fairy

Wash Plus

Smaržvielas

Sintētiskās smaržvielas uzkrājas gan cilvēku, gan dzīvnieku audos, tās lēni sadalās un nereti tiek nodotas nākamajām paaudzēm. No kosmētikā un sadzīves ķīmijā izmantotajām sintētiskajām smaržvielām ap 100 ir potenciāli bīstamas, jo var izraisīt alerģijas vai arī tās ir noturīgas vidē. Vidēji 4 no 10 cilvēkiem izjūt diskomfortu, lietojot aromatizētus mazgāšanas līdzekļus. Daudzas no šīm smaržvielām ir veidotas uz naftas produktu bāzes un var izraisīt audzējus, centrālās nervu sistēmas bojājumus, dzemdību problēmas un alerģiju vai nepanesamību arī tad, ja tās nav klasificētas kā alerģiskas.

Fairy

Wash Plus

Bīstamības apzīmējumi

Visbeidzot vēlamies pievērst uzmanību šo abu produktu bīstamības apzīmējumiem, kas pēc noteiktas klasifikācijas norāda, kā produkti normālas lietošanas apstākļos ietekmē cilvēku veselību, vidi un dabas ekosistēmas. Informācija par šiem bīstamības apzīmējumiem ir norādīta uz produkta etiķetes piktogrammu vai apzīmējumu formā.

FairyWash Plus
H315 - Kairina āduH315 - Kairina ādu
H318 - Izraisa nopietnus acu bojājumusH318 - Izraisa nopietnus acu bojājumus
H412 - Kaitīgs ūdens organismiem ar ilgstošām sekāmH412 - Kaitīgs ūdens organismiem ar ilgstošām sekām
H302 - Kaitīgs, ja norij
H400 - Ļoti toksisks ūdens organismiem
H411 - Toksisks ūdens organismiem ar ilgstošām sekām

Arī mūsu piedāvātajā Wash Plus ir sastāvdaļa, kas var izraisīt ādas kairinājumu, radot apsārtumu, niezi un izsitumus. Un mēs patiesi gribētu piedāvāt mūsu klientiem trauku mazgāšanas līdzekli, kas ir pagatavots no strutenēm un āboliņa, kuri salasīti tepat aiz sētas. Taču diemžēl tāds piedāvājums nerisinās vajadzību – ātri, efektīvi un kvalitatīvi nomazgāt traukus. Tādēļ mēs piedāvājam līdzekli, kurā sastāvdaļas ir par kārtu mazkaitīgākas kā sintētiskos produktos, parādot caur divu produktu sastāva analīzi, ka EU Ecolabel marķējumam var uzticēties daudz lielākā mērā kā klasiskajiem sintētiskajiem mazgāšanas līdzekļiem. EU Ecolabel marķējums vienlaikus sniedz garantiju ne tikai par produkta sastāva mazkaitīgumu, bet arī par to, ka tas mazgā tikpat efektīvi vai pat vēl efektīvāk kā analogi tirgus produkti bez ekomarķējuma, un par to mēs esam pārliecinājušies arī savā praksē.

Mēs aicinām veikt atbildīgas izvēles savos iepirkšanās paradumos, izvēloties produktus, kas ietekmi uz Tavu veselību, Tavu vidi un Tavu zemi atstās pēc iespējas mazāku!